Az emberek nyolcvan százaléka megtapasztalta már, milyen, amikor a hátfájás miatt le sem bírja hunyni a szemét egész éjszaka. Nem árt körülnézni az ágyunk táján, mert az ágynemű, a párna, vagy éppen a matrac kicserélésével lehet, hogy megoldódnak a problémáink.
Párnapróba
Kezdjük a legegyszerűbbel: cseréljük ki a párnát olyanra, ami legjobban megfelel az alvási pozíciónknak. A nyak- és hátfájás megelőzésére az oldalukon alvóknak az a párna a legjobb, melynek van egy kis ék alakú mélyedése középen, ahova a fej illeszkedik, a magasabb rész pedig megfelelően támasztja a nyakat, így a gerinc egyenes marad alvás közben, nem bicsaklik lefelé a fej. Így megelőzhető a nyakizmok megfeszülése. A hátfájás elkerülésére az oldalt alvók tehetnek párnát a térdeik és lábaik közé, ez enyhítheti a feszülést a gerinc alsó szakaszában. A hason és háton alvóknak viszont nincs szüksége extra támasztékra, ám legyenek azért körültekintőek, és válasszanak olyan párnát, amely kényelmesen tartja a fejet.
A matrac lehet a hibás
“Ha nem segített a megfelelő párna megtalálása a hátfájáson, érdemes elgondolkodni azon, hogy a matracunk vajon mennyire kényelmes, mennyire igazodik az alvási pózunkhoz” – javasolja a klinikai alvásterapeuta, Terry Cralle. A matracot is az alvási pózhoz érdemes választani.
A legjobb matrac a hátfájósoknak a közepesen kemény szivacsmatrac. Ez megfelelően tartja a hát alsó szakaszát, és leveszi a nyomást a deréktájról. A túl puha matrac nem támasztja a gerincet, belesüllyedünk és az egész éjszakás domború háttal alvás garantáltan hátfájáshoz vezet. A túl kemény matrac viszont szükségtelenül nagy nyomást jelent az ízületeknek, ami szintén fájdalmat okoz, különösen a testesebb embereknél.
Fontos, hogy új ágy és matrac vásárlásánál mindig próbáljuk ki még az üzletben a kinézett változatot, valóban megfelelő-e a mi testünk számára, hiszen mindenkinek más az optimális és kényelmes.
Fotó: Unsplash