A rendszeres mozgás erősíti a szív-, és érrendszert, javítja a szívizomzat vérellátását, csökkenti a nyugalmi pulzust és vérnyomást. Magas vérnyomás esetén az alacsony, közepes intenzitáson végzett terhelés ajánlott az aerob tartományon belül.
„A maximális pulzus 40-60%-án ajánlott végezni a mozgást, ami elsősorban futás, gyorsgyaloglás, úszás, biciklizés legyen. Az aerob típusú mozgások kiegészíthetők súlyzós edzéssel, de fontos, hogy nem szabad magas vérnyomással nagy, nehéz súlyokat emelni, helyette nagy ismétlésszámmal, kis súlyokkal kell végezni az edzést. Az olyan nagy erőkifejtéssel járó sportok tiltólistán vannak, mint a súlyemelés, erőemelés, súlylökés” – mondja a szakorvos. A búvárkodás sem ajánlott magas vérnyomásban szenvedőknek, a merülés még az egészséges szervezetet is megviselheti.
Amennyiben a magasvérnyomás-betegség gyógyszeres kezelést igényel, akkor is szabad, sőt ajánlott sportolni, azonban ezt csak azután szabad elkezdeni, miután az orvos már beállította a javasolt gyógyszerelést, és a szervezet hozzászokott a gyógyszeres szabályozáshoz. Elképzelhető, hogy az a testmozgás rendszeressé válásával a gyógyszerbevitel csökkenthető.
„Balesetveszélyes lehet, ha valaki a még nem beállított, vagy nem jól beállított gyógyszerezés mellett kezd intenzív mozgásba. Az sem mindegy, hogy az előírt gyógyszert mikor veszi be, ha túl sok idő telt el az utolsó gyógyszer óta, akkor csökken a szervezetre gyakorolt hatása, ha pedig túl közel van az időpont, akkor bizonyos gyógyszerek csökkenthetik a koncentráció képességét, a fókuszt és álmosíthatnak.”
A magas vérnyomás rendszeres testmozgással, életmódváltással és – szükség esetén – tablettával kordában tartható. A sportolás és egészséges táplálkozás hatására bizonyítottan javulnak az értékek, azonban fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés.
„A magas vérnyomás okát minden esetben meg kell keresni, és az alapbetegséget kezelni. Okozhatja érbetegség, hormonális zavar, vesebetegség, de lehet elsődleges magasvérnyomás-betegség is, amikor nincs egyéb kóros eltérés a háttérben. A helyesen megválasztott sport sokat javíthat a betegségen, de kiemelten fontos a fokozatosság. Aki korábban semmit nem mozgott, ne kezdjen hirtelen sokat sportolni! Magas vérnyomás esetén eleinte minimum napi 10 perc, és hetente 150 perc mozgás ajánlott, optimális esetben napi 30 perc kardio tréning heti 5 alkalommal, ami kiegészíthető heti kétszer 40 perc saját súllyal vagy súlyzóval végzett edzéssel. Bizonyos jeleknél, mint például, ha légszomjat vagy mellkasi fájdalmat érez az ember, a mozgást azonnal abba kell hagyni. A mozgás megkezdése előtt fontos az alapos orvosi kivizsgálás és a már említett figyelmeztető jelek pontos ismerete” – mondja Dr. Gógl Álmos.
Forrás: Dr. Gógl Álmos, purecom
Fotók: Getty Images