Nem vagyunk egyedül, ha reggel kávéval indítjuk a napot, (majd folytatjuk és fejezzük be). Évről évre emelkedik a kávéfogyasztók száma, egyre népszerűbbek az arztizán kávézók és már otthon is őröljük és egyre kifinomultabb módokon készítjük el a csésze feketénket. Ám még így sem biztos, hogy kiaknázzuk minden egészségügyi és serkentő hatását a kávénknak, pedig elvileg segíthet a rák megelőzésében és csökknetheti a szívbetegségek, a kettes típusú diabétesz és a Parkinson-kór kialakulásának is az esélyét. Ez elég jól hangzik, az egyetlen probléma, hogy nem mindegy, milyen napszakban isszuk.
A tudomány szerint akkor a leghatékonyabb kávét fogyasztani, mikor a legalacsonyabb a szervezet kortizolszintje. Ez azért fontos, mert a kávé és a kortizol hormon is stresszreakciót vált ki a testünkben, és a túl sok stressz káros. Ráadásul ahelyett, hogy energiával töltene fel a kávénk, inkább fáradtnak érezzük majd magunkat. Honnan tudhatjuk, mikor alacsony a kortizolszintünk? A stresszhormon szintje az alvás-ébrenlét szabályozásáért felelős cirkadián ritmussal van összefüggésben. Ez egyénenként változó, és a nap folyamán többször is megfigyelhető csúcsérték a kortizolszintben. Általánosságban kijelenthető, hogy ha valaki reggel fél hétkor kel, az első csúcspont reggel nyolc és kilenc között lesz, a második dél és egy között, majd délután öt és fél hét között még egyszer megemelkedik a kortizolszint. Ha valaki délelőtt tízkor kel, értelemszerűen ehhez igazodik a hormonháztartása.
A kortizolszint azonnal elkezd emelkedni a szervezetünkben, ahogy megmozdulunk reggel, így nem szerencsés kávéval indítani a napot, ahogy délután sem jó kávézni még egyet, mivel így az esti elalvást kockáztatjuk. A reggel fél hetes kelés példájánál maradva, az első kávét tehát a kortizolablak bezáródása, azaz fél tíz és fél tizenegy között célszerű elfogyasztani, így profitálhatunk a feketénk energetizáló hatásából.
Forrás: Mental Floss
Fotó: Unsplash