Kevésbé filozófia, inkább gyakorlat, de leginkább rövid meghatározása annak a trendnek, ahogy a milleniálok újraélik a történelmi tradíciókat.
Kínában drasztikusabb
Míg Kínában már egy ideje fugunak nevezik az új életmódot, a nyugati világban még alapvetően ismeretlen. Ha a fugu kerül szóba, vagy rákeresünk, szinte kivétel nélkül a halálos japán ínyencség ugrik fel. Kínában viszont arra használják a fugu kifejezést, amikor a milleniálok (azaz a most 18–34 éves fiatalok) elhagyják a várost és vidékre költöznek, drága autóikat öszvérre cserélik, a kézzel pörkölt kávét pedig olyan ételekre, amelyeket maguk termesztenek hagyományos módszerekkel.
Nem kell azonban ennyire szélsőségesnek lenni. Az ugyanúgy a fugu életfilozófiába tartozik, amikor konyhakertet nevelünk és a maradékokat is felhasználjuk. Ez persze nem Kínából ered, ám a koronavírus-járvány alatt valószínűleg mindannyian felfedeztük a fugut a magunk módján.
Fugu az életünkben
A legtöbben persze nem adjuk fel a városi életünket, hogy tanyára költözzünk és önfenntartó otthont alakítsunk ki. Ám különösen a karantén alatt vált nyilvánvalóvá, hogy igenis szükségünk van a régimódi tevékenységekre.
Fugu az életünkben a fűszernövények nevelgetése a balkonon, a kovászról való gondoskodás. De az is ide tartozik, amikor saját magunknak kötünk vagy varrunk ruhákat például. A közös vonás ezekben a tevékenységekben, hogy mindegyik a technológia előtti gyökerekhez nyúl vissza. Bár van abban némi irónia, hogy ezeket a tevékenységeket általában kiposztoljuk a közösségi oldalakra.
Miért lett népszerű?
Azért hódíthat meg egyre több embert a fugu, mert a két kezünkkel végzett tevékenységek segítenek sokkal tudatosabb életet élni, amelyben megtalálhatjuk az elégedettséget. Már a klímaválság is határozottan a fugu irányába mozdította el az embereket, amelyet a koronavírus-járvány csak erősített. A rengeteg fenyegető külső tényezőt, amelyeket nem befolyásolhatunk, muszáj ellensúlyoznunk olyan tevékenységekkel, amelyekben egyrészt örömet találunk, másrészt megvan az a tudatunk közben, hogy valami olyat teszünk, amellyel nem ártunk a bolygónknak. Bár a nyugati milleniál fugu mérföldekre van a kínai eredetitől, úgy tűnik, mindannyian ugyanarra vágyunk: egyszerűbb, boldogabb életre.
Olvass tovább!
Forrás: Marie Claire Australia
Fotó: Unsplash