Akárhonnan is teszünk szert háziállatra, első lépésként a leendő befogadónak fel kell mérnie, valóban felkészült-e egy új családtag érkezésére: van-e elegendő ideje, energiája és anyagi háttere egy akár 15-18 évig tartó felelősségvállalásra. Ha a lista első pontjára pipa került, át kell gondolnunk, hogy életvitelünkhöz milyen állat passzol.
„Többek között azért is jó menhelyről örökbe fogadni, mert az ott dolgozók pontosan ismerik az állatokat, így könnyen tudnak róluk mesélni, majd az elképzelések alapján ajánlást tenni. Célunk az, hogy védenceinknek olyan családot találjunk, akivel összeillenek és örökké együtt lesznek – mondja Schneider Kinga, a Noé Állatotthon Alapítvány munkatársa. – Igyekszünk mindent körbejárni annak érdekében, hogy ezeknek a négylábúaknak boldog életük legyen. Ők pedig hamar rendkívül nyitottá és hálássá válnak, mihelyt megérzik a biztonságot és a szeretetet. Az adoptálás pedig nemcsak az adott egyednek jó, hanem egy másiknak a megmentésére is lehetőséget ad.”
Olvastad már?
A legjobb párosok megtalálása érdekében az örökbefogadás folyamata a feltérképezéssel kezdődik: a gondozók több alkalommal értekeznek a leendő örökbefogadókkal, akik eközben ismerkednek az állatokkal is. A viselkedés mellett az egészségügyi dolgok is szóba kerülnek. A kiválasztást a szerződés aláírása követi, aztán elindulhat az állat az új családjába. A költözést követően a korábbi megmentők még érdeklődnek a kedvencről és szükség esetén további tanácsokkal is segítenek, sőt sokan élnek később a közös séták, rendezvényeken történő találkozások lehetőségével is.
A túltelített és állandó anyagi nehézségekkel küzdő menhelyeket egyébként tárgyi adományokkal (pl. ételek, gyógyszerek, kiegészítő vagy karbantartó eszközök) és önkéntes munkával (pl. sétáltatás, takarítás) is segíthetjük, de ma már virtuális örökbefogadásra is adott a lehetőség, ha valaki otthon nem tud állatot tartani. A Viasat Nature a Fogadj örökbe! kampány keretében 500 000 Ft-tal támogatta a menhely munkáját, az állatok világnapja alkalmából pedig olyan premieres műsorokat tűz vasárnap a képernyőkre, mint a furcsa fajokkal foglalkozó Madagaszkár: Afrika Galapagosa 13:05-től, vagy 14 órától az Állati otthonok: Született mérnökök, amelyből kiderül, hogy egyes fajok hogyan építenek maguknak biztonságos lakhelyet. 15:05-től pedig a világhírű, többszörös díjnyertes természettudós mutatja be felfedezéseit az Attenborough hangyahegye című dokumentumfilmben.
Olvass tovább!
Hétköznapi hősök: Dörflinger Edina, a Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát önkéntese
Gyerekkorában mentett kutyájuk volt, kamaszként is nagyon vágyott egy újabb kutyusra, végül felnőttkorában jött el a megfelelő alkalom, amivel élt is: örökbefogadásra váró kutyák ideiglenes befogadójának jelentkezett. Dörflinger Edinával, a Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát önkéntesével beszélgettünk.Fotó: Unsplash.com