Híres-neves elnöki portrétól irodalmi művekig számos olyan dologgal találkozhatunk a hétköznapok során, amelyekről mi, földi halandók nem is sejtjük, hogy nem készültek el teljesen. Ha te is halogatós típus vagy, most kicsit fel fogsz lélegezni.
1) George Washington portréja az 1 dolláros bankjegyen
Ezt a remekművet Gilbert Stuart rajzolta 1796-ban, Martha Washington megrendelésére. Stuart még az asszonyról is készített egy képet, ám a festmények soha nem érkeztek meg a megrendelőhöz, mert a művész úgy döntött, hogy megtartja azokat magának. Halála után a lánya örökölte az alkotásokat, amiket végül, annak ellenére, hogy az elnökről készült metszet nem lett teljesen befejezve, az 1 dolláros bankjegyre is feltettek.
2) Charles Dickens utolsó regénye
Az Edwin Drood rejtélye című, utolsó Dickens-regény a tervezett 12 fejezet helyett csak hatot tartalmaz, ezért az olvasók előtt máig homály fedi, mi is történt a főhőssel. Az 1870-ben megjelent, befejezetlen mű folytatását sokan megálmodták és próbáltak úgy hírnevet szerezni, hogy megoldják a Drood-rejtély félbemaradt megoldását, Thomas P. Jones például azt állította, hogy egyenesen Dickens szelleme diktálta neki a folytatást.
3) A Szent Család-templom Barcelonában
Bár turisták milliói keresték fel, nem mindenki tudja róla, hogy a Gaudí élete főműveként emlegetett Sagrada Familia templom a világ egyetlen épülőfélben lévő műemléke. Hiába kezdték 1882-ben az építését, 2026-nál korábban nem fogja elnyerni végleges formáját. A tornyoknak annak idején még Gaudí választott neveket, a legmagasabbat, amely 175,2 méteres, Jézus Krisztus után nevezte el. A többi torony 135 méter magas lesz, nevüket pedig Máriáról és a négy evangélistáról, Mátéról, Márkról, Lukácsról és Jánosról kapják. Amikor ezek is megépülnek, a lenyűgöző látványt nyújtó templomnak 18 tornya magasodik majd az ég felé.
4) A csernobili atomerőmű 5-ös és 6-os reaktora
A csernobili atomerőmű 4-es számú reaktorától (amelyben 1986. április 26-án a robbanás történt és ma már akár turistaként is felkereshetjük) kb. 1 km-re két további reaktort is terveztek. Közel 300 munkás még a katasztrófa éjszakáján is dolgozott, és az építkezéssel csak másnap délelőtt álltak le. Hajmeresztő, de igaz, hogy az atomrobbanás után pár héttel ismét felvették a munkát. 1987-ben, még mielőtt elkészültek volna, félbehagyták a munkát, és 1989-ben hivatalosan is bejelentették a munkálatok beszüntetését.
5) Franklin D. Roosevelt portréja
Elizabeth Shoumatoff 1945. április 12-én a délelőtti órákban kezdett el az elnök portréján dolgozni, modellje azonban az ebédszünetben tarkótáji fájdalomra panaszkodott. Senki sem sejtette, hogy ez egy végzetes rosszullét előjele: 15:35-kor Roosevelt agyvérzés következtében meghalt. Mivel rajza tulajdonképpen az utolsó, ami az elnököt megörökítette, befejezetlenül is nagy becsben tartják. A művésznő a történtek ellenére készített egy másik portrét elhunyt modelljéről, ezt természetesen befejezte, és ma is megtekinthető a georgiai Kis Fehér Házban.
Forrás: Via, Fotó: Getty Images