Néha nehéz lehet érzelmileg kapcsolódni valakihez, aki épp nehézségekkel küzd. Ilyenkor az emberekben általában kétféle érzés alakulhat ki érzelmi válaszreakcióként: szimpátia vagy empátia. A szimpátia annyit tesz, hogy sajnáljuk a másik embert és a helyzetet, amiben van. Az empátia ennél annyival több, hogy képesek vagyunk belehelyezkedni a másik ember élethelyzetébe és megérteni, miért és mit érez, él át. Mindkét érzés arról tanúskodik, hogy jó emberek vagyunk, ám az empátia az, ami segíthet átlendülni a másiknak a kemény időszakokon.
Lépj a másik cipőjébe
Az empátia az a képesség, hogy felismerjük, mások min mennek keresztül, és osztozunk a másik ember élethelyzetén. „Az empátia célja nem az, hogy megoldjunk egy problémát, hanem hogy éreztessük a másik emberrel, nincsen egyedül” – mondta dr. Nicole Hollingshead, az Ohio Állami Egyetem Wexner Orvosi Központjának pszichológusa.
Aki empatikus, hasonló mondatokat mond, mikor vigasztal valakit:
- „Ez biztosan nagyon fáj neked. Nagyon sajnálom, hogy ilyen helyzetbe kerültél.”
- „Teljesen természetes, hogy így érzel, tudom, hogy mennyi időt és energiát tettél ebbe a dologba.”
- „Értem, mire gondolsz, iszonyatosan frusztráló újra és újra ugyanazzal a problémával megküzdeni.”
Az empátiához kapcsolódnak olyan tettek is, melyekkel másoknak, önzetlenül tesznek jót az emberek. Egy kis, 2019-es kutatás eredményei szerint az empátia képességével rendelkezők sokkal nagyobb eséllyel adományoznak jótékony célokra. Egy 2021-es tanulmányból pedig az derült ki, hogy az empátia a fő hajtóereje annak, hogy segítsünk másoknak.
Csak sajnáljuk, de nem éljük át
A szimpátia az, amikor valakit sajnálunk a balszerencséje vagy valamilyen más, elszenvedett dolog miatt, és erre válaszreakcióként megoldás akarunk adni.
Aki szimpátiát érez, általában így reagál, ha valaki hozzá fordul, hogy elmesélje a gondjait:
- „Sajnálom, hogy ez történt veled. Lépj tovább, biztosan találsz jobbat.”
- „Ne aggódj, biztos vagyok benne, hogy a dolgok elrendeződnek végül.”
- „Ez tényleg szomorú, de legalább van még másik háziállatod is.”
A szimpátiával elejtett megjegyzések általában kicsinyítik a másik ember érzéseit, azt sürgetve, hogy rejtse el fájdalmát és rossz érzéseit a másik ember. „Bár általában jó szándékkal hangzanak el ezek a mondatok, arra irányulnak, hogy elhessegessék a másik ember szenvedését, mintha sürgetnénk, hogy szüntesse meg a fájdalmat vagy lépjen tovább” – mondta a pszichológus.
Empátia kontra szimpátia
Amikor az együttérzésünkre van szükség, az empátia kétségtelenül hasznosabb és jobb érzés, mint a szimpátia. „Az empátia képessége magába foglalja a másik érzéseinek megértését, míg a szimpátia puszta sajnálat valakinek a szerencsétlensége miatt” – magyarázta a szakember. Ezért is fontos megértenünk a különbséget az empátia és a szimpátia között.
Számos olyan tanulmány született az empátiával kapcsolatban az utóbbi időben, amelyek nem önbevalláson alapultak. Ezek sorra olyan eredményeket mutattak, amelyek szerint a nők általában véve empatikusabbak, mint a férfiak. Ez azért is fontos, mert korábban azért kérdőjelezték meg az empátiában megmutatkozó nemek közötti különbséget, mert az önbevalláson alapuló tanulmányokból rajzolódott ki, és inkább a hagyományos nemi szerepek és társadalmi előítélet befolyását látták benne. „Nagyon fontos megadni az embereknek a teret és időt arra, hogy a saját tempójukban dolgozzák fel az életükben bekövetkező eseményeket. Ez nem rólunk szól, nem arról, mi hogyan kezelnénk egy-egy szituációt, vagy mi mit gondolunk, nekik mit kellene tenniük – mondta Perkins. – Mutassunk annyi szeretet és törődést, amennyire szükségük van. Ne tolakodjunk, hagyjunk teret, de időről időre jelentkezzünk. Mindenkinek megvan a saját tempója és megküzdési mechanizmusa. Tiszteljük azt, ahogy mások feldolgozzák a helyzeteket.”
Forrás: Insider Fotó: Unsplash