Hogyan néz ki az egészséges köröm?
Az egészséges köröm szilárd, de rugalmas, a felszíne sima és matt fényű. Foltokról, elszíneződésektől, gödröktől, illetve barázdáktól mentes, és az úgynevezett félhold a köröm hátsó részén, a tövénél világosabb.
Fontos észben tartani, hogy nem minden elváltozás jelez súlyos problémát – a körmökön megjelenő hosszanti barázdák például az öregedés természetes jelei is lehetnek, amik az évek múlásával egyre hangsúlyosabbá válhatnak. És a fehér vonalaktól vagy foltoktól sem kell azonnal megijedni, hiszen ezek akár egy sérülés következtében is megjelenhetnek, és végül a körömmel együtt lenőnek.
Jelek, hogy nem egészséges a körmöd
Ha az alábbi elváltozásokat veszed észre a körmeiden, mindenképpen érdemes a háziorvosodhoz vagy egy bőrgyógyászhoz fordulnod:
- a körmöd elszíneződése (sötét vagy fehér csíkok megjelenése, vagy az egész köröm színének megváltozása)
- a körmöd alakja megváltozik, például elgörbül
- a körmöd vastagsága megváltozik (megvastagodik vagy elvékonyodik)
- a körmöd törékennyé válik
- kis árkok jelennek meg a körmödön
- vérzés jelentkezik a körmöd körül
- duzzanat vagy furcsa bőrpír jelentkezik a körmöd körül
- fájdalmassá válik a körmöd
- a körmöd elválik a bőrtől
Ezeket a körömelváltozásokat több különböző állapot is okozhatja, ezért is fontos utána járni a problémának.
Fehér pöttyök, barázdák, töredezés – mit árul el az egészségedről a körmöd?
A körmökön több olyan figyelmeztető jel is kialakulhat, amit érdemes komolyan venni: szerencsére nem kell kétségbe esned, ha ezeket tapasztalod, azt azonban jól teszed, ha változtatsz néhány dolgon, hogy helyreálljon az egyensúly.Mit tehetsz az egészséges körmökért?
Az egészséges körmök megőrzése érdekében tarts néha szünetet a lakkozásban és egyéb termékek – géllakok, zselék – használatában. Vagy, ha nagyon nem szeretnél lemondani a színes körmökről, használj gyengéd, természetes összetevőkből álló lakkokat.
A hajadhoz hasonlóan a körmeid is keratinfehérjéből épülnek fel, ugyanúgy szükségük van hát az ápolásra, kondicionálásra. Figyelj rájuk oda, és hidratáld a körmeidet rendszeresen körömágyápoló olajokkal.
Arra is ügyelj, hogy a körmeid megkapják a szükséges tápanyagokat – ha kell, szedhetsz étrend-kiegészítőként C-vitamint, biotint, vasat és magnéziumot.
Forrás: Mayoclinic Fotó: Getty Images