Kávé után jobban figyelsz a szavakra
Egy 2012-ben publikált tanulmány szerint 200 mg koffein, vagyis nagyjából két csésze kávé elfogyasztása segíti az agyadat abban, hogy gyorsabban és pontosabban ismerje fel a szavakat. A kutatásban résztvevő kísérleti alanyoknak a kávézás után 30 perccel elvégzett feladatokban jobb lett a szófeldolgozása, mint koffein nélkül volt. A vizsgálat érdekessége, hogy a negatív vagy semleges szavakkal kapcsolatban ez az összefüggés nem állt fenn, úgy tűnik tehát, hogy a koffein csak a pozitív információk befogadását segíti.
Cukorral kombinálva fejleszti a gondolkodásod
Egy 2010-es tanulmány megállapította, hogy a koffein és a glükóz együttes bevitele növelheti az agyi aktivitás hatékonyságát. Hatásukra javulhat a memóriád, könnyebben tudsz koncentrálni, miközben az agyadnak kevesebb energiát kell felhasználnia. Végre a tudomány is megerősített abban, hogy a reggeli kávé és fánk kombó egy tökéletes párosítás.
Fokozza a memóriádat
A Johns Hopkins Egyetem kutatóinak 2014-ben azt sikerült bebizonyítaniuk, hogy a koffein teljesítményfokozó hatása nem csupán rövid távra szól, hanem a hosszú távú emlékezetet is javítja. A kísérleti alanyoknak néhány képet kellett memorizálniuk, majd öt perccel a tanulás után a csoport egyik része placebót, a másik része pedig egy ütős csésze kávé erejének megfelelő koffeintablettát kapott. Másnap ismét képeket mutogattak nekik: ezek között voltak olyanok, amiket előző nap is mutattak, olyanok, amiket némileg módosítottak és teljesen újak is. Érdekes módon, míg a placebós csoport tagjai csak az ismert és ismeretlen képek között tudtak különbséget tenni, addig a koffeines csoport azt is észrevette, ha valamelyik kép csak hasonlított, de bizonyos részét megváltoztatták.
Növeli az agy entrópiáját
Elsőre lehet, hogy nem hangzik jól, pedig ez is egy pozitív dolog. Az entrópia alatt az agyi tevékenységek komplexitását és rendezetlenségét értjük. A kutatók szerint minél rendezetlenebb egy agy, annál intelligensebb a tulajdonosa. Egy 2018-as tanulmányban pedig arra jöttek rá, hogy már két csésze kávé is elég ahhoz, hogy a koffein felélénkítse az agy régióinak vérellátása, ami hatására megnövekszik az agyi tevékenységek kiszámíthatatlansága, azaz entrópiája.
Boldogabb leszel tőle
A Harvard Egyetem kutatása szerint a kávé nemcsak a reggeli lendületet adja meg, de csökkentheti a depresszió kialakulásának esélyét is. Ez nagy részben annak köszönhető, hogy a kávé gazdag antioxidánsokban. A depressziós embereknél kimutatható, hogy megbomlik az antioxidánsok és a szabad gyökök egyensúlya, és utóbbiak túlsúlyba kerülnek. Ezt hívják oxidatív stressznek, ami egy csomó további káros folyamatot is el tud indítani a szervezetben. A kávéban található antioxidánsok viszont segíthetnek visszaállítani az egyensúlyt.
Forrás: Bustle Fotó: Getty Images