- Az érzelmileg éretlen szülők rendelkeznek bizonyos alap személyiségjegyekkel, mint a kevés empátia és az, hogy mindig önmagukkal vannak elfoglalva.
- Lehet, hogy anyagilag és tárgyakkal elhalmoztak gyerekkorunkban, de valódi érzelmi kötődés nem alakult ki.
- Dr. Lindsay C. Gibson pszichológus elmondta, mi alapján deríthetjük ki, vajon mi is érzelmileg éretlen szülővel nőttünk-e fel.
Nem kell egy szülőnek erőszakosnak vagy elhanyagolónak lennie ahhoz, hogy érzelmileg éretlen legyen. „Lehet, hogy vannak szép ruháink, megkapunk enni bármit, amit csak kívánunk – mondta Dr. Lindsay C. Gibson pszichológus. – De belül egyfajta érzelmi magány állapotában van a gyermek, és ugyan nem tudatosul benne egyelőre, de érzi, hogy valami nincs rendben, és ez hatással van a kötődésre a szüleivel.”
A szakember elárulta azt is, mi az az öt alap személyiségjegy, ami szinte mindig megtalálható az érzelmileg éretlen szülőknél.
1. Mindig saját magukra irányítják a fókuszt
Az egyik legnyilvánvalóbb jele annak, hogy valaki érzelmileg éretlen, az énközpontúság. „Amikor beszélgetünk velük, lehet, hogy feltesznek egy kérdést, ám nagyon gyorsan saját magukra terelik vissza a beszélgetést” – mondta Gibson az érzelmileg éretlen személyiségről.
A szakember szerint automatikusan elsiklanak a másik ember érzései, határai, vágyai és jogai felett. A saját gyereküket sokkal inkább egyfajta tartozékukként, kiegészítőként kezelik, semmint önálló személyiségként.
2. Az érzelmileg éretlen szülőt nem érdekli soha a véleményünk
Egy másik fontos ismertetőjegye az érzelmileg éretlen szülőnek az empátia hiánya. Ha nézeteltérésünk támad vele, mindig az övék, és csakis az övék a helyes nézőpont. Nem számít, mennyire nyilvánvalóan nekünk van igazunk.
„Ha valami vagy valaki, akár a saját gyerekük kellemetlen helyzetbe hozza az érzelmileg éretlen szülőt, aki úgy érzi, hogy az önbecsülését fenyegetik, egyszerűen elferdítik a valóságot válaszként – mondta a pszichológus. – Képtelenek befogadni más ember nézőpontját.”
Ez az a pont, ahol az olyan manipulációs módszerek, mint a gázlángozás megjelenik. Hiszen ha meg sem történt, amit állítunk, az azonnal megszünteti a fenyegetést az érzelmileg éretlen szülő felé.
3. Nem kérnek bocsánatot és nem próbálkoznak azzal, hogy jobban csinálják máskor
Mivel mindig önmagukat állítják a középpontba és nem egyáltalán nem veszik figyelembe mások véleményét, az érzelmileg éretlen szülők soha nem kérnek bocsánatot vagy vállalják a felelősséget.
Vannak makacs emberek, vagy akik védekező álláspontot vesznek fel vitás helyzetekben. De az érzelmileg éretlen szülő soha nem éri el azt a pontot, amikor számot vet önmagával, a tetteivel és átértékeli azokat.
Egyáltalán nem érdekli őket a kompromisszum vagy az, ők miben fejlődhetnének. Újra és újra ugyanazokat a köröket kell lefutnunk velük, és úgy érezzük, mindig tojáshéjon lépkedünk, hogy elkerüljük a konfliktusokat.
4. Közvetlenek másokkal, a gyerekükkel távolságtartók
A saját gyerekük számára nyilvánvalók a felsorolt személyiségvonások, mások előtt viszont általában jól elrejtik az érzelmileg éretlen szülők. „Nagyon jók a társas készségeik, lehet, hogy roppant népszerűek, nagy baráti körrel, amikor remekül kontrollálják magukat – mondta Gibson. – Ám ha az érzelmi közelségre kerül a sor, ahol meg kell nyílni egymásnak, erre képtelenek.”
Ilyen például a vicces szülő, aki sokat játszott a gyerekével, ám egyébként teljesen passzív volt. Amint a gyerek kinyilvánította volna az érzéseit, elhúzódott, mintha az a fajta sebezhetőség már túl sok lenne neki.
5. Csak gyakorlati jellegű dolgokban elérhetők
Fizették az egyetemet, gondoskodtak rólunk, mikor betegek voltunk. Lehet, hogy emiatt bizonytalanok vagyunk, vajon ráillik-e az érzelmileg éretlen címke a szüleinkre. Hogy lehetséges, hogy csak saját maguk érdekelte őket, hiszen hatalmas anyagi áldozatot hoztak a nevelésünkben?
„Ezek a szülők rengeteg fontos dolgot megtettek a gyermekeikért – hangsúlyozta Gibson. – Ám ha figyelmesen nézzük, ezek mind anyagi jellegű, gyakorlati dolgok.”
Nagyon fontosak ezek is, hogy valaki biztonságban nőhessen fel és sikeres ember legyen felnőttként, ám a felnőtté váláshoz nem csak anyagi, hanem érzelmi tőkére is szükségünk van. „Elengedhetetlen az egészséges érzelmi kötődés és empátia, amit egy érzelmileg érett szülő adhat a gyermekének, hogy ő is érzelmileg felnőtt emberré váljon.”
Forrás: Insider, fotó: Unsplash