- A szuperérzékenység azokra az emberekre vonatkozik, akiknek alacsonyabb az ingerküszöbük bizonyos fizikai és érzelmi ingerek esetén
- A szuperérzékenység nemcsak az ADHD-s, autista emberekre vagy épp az introvertáltakra jellemző
- A szuperszenzitív ember ha felismeri az érzékenységében rejlő erőt, kiemelkedő lesz abban, amit csinál
A szuperérzékenység, avagy az ingerfeldolgozási érzékenység esetén az érintett a többségnél érzékenyebben reagál a külső ingerekre. Szakemberek ezt az érzékszervi ingereket feldolgozó idegi központok eltérő működésével magyarázzák. Nem az érzékelés ingerküszöbe alacsonyabb, hanem az idegrendszer részletesebben szelektálja meg a beérkező információkat. Ez könnyen az érzékek túltelítődéséhez vezethet.
1. A szuperérzékeny ember érzékszervei is szuperérzékenyek
Erős szagok, kényelmetlen ruházat, hangos zajok, erőszakos filmjelenet: a hiperszenzitív emberek szenzoros érzékenysége sokféle lehet. Kutatások szerint minden ötödik embernél felfedezhető valamiféle érzékenység, ez a szám pedig magasabb, mint az ADHD-s vagy autista emberek száma.
2. A szuperérzékeny ember érzelmileg könnyen ráhangolódik másokra
A hiperszenzitív ember nemcsak a környezet ingereit szívja fel, de az érzelmi környezetet is dekódolja. Elég, ha besétál egy szobába, és szinte azonnal megérzi például a feszültséget, de kiszúrja, ha egy csoportban valaki frusztrált, szomorú. Nem csak észleli ezeket a hangulatokat, de empatikusan tenni is akar ellene. Szuperérzékenysége miatt gyakran érzi fáradtnak, erőtlennek magát, de gyakran panaszkodik migrénre, álmosságra.
3. A szuperérzékeny ember számára tovább tart a feltöltődés
Mivel a hiperszenzitív ember könnyebben fárad, ezért a kiégés (burnout) is hamarabb elérheti, energiatartalékainak feltöltéshez pedig sokkal több időre van szüksége. A hiedelemmel ellentétben a szuperérzékenység nemcsak az introvertált embereket érintheti, egy extrovertált is lehet szuperérzékeny.
4. A szuperérzékeny ember számára a barátság különösen fontos
A szuperérzékeny ember barátságai, emberi kapcsolódásai mélyebbek az átlagosnál. Nem igényli, hogy sok barátja legyen, a kevesebb, hosszan tartó barátságok a fontosak számára. Igényli a komoly témákat, a mély beszélgetéseket, a jelenlétet.
5. A szuperérzékeny ember nem viseli jól a vitát
A hiperszenzitív ember érzelmileg is besokallhat, ilyenkor időre van szüksége, hogy visszanyerje nyugalmát, egyensúlyát, józanságát. Ez az „adottság” megnehezíti a vitát, a szuperérzékeny embernek ugyanis térre és időre van szüksége, hogy rendezze gondolatait.
6. A szuperérzékeny ember nem viseli jól a nyomást
Nagy nyomás alatt a szuperérzékeny ember leblokkol, bestresszel, nem funkcionál jól. Tipikus ilyen a vizsgahelyzet, vagy a szereplés. A hiperszenzitív ember ilyenkor gyakran lefagy.
7. A szuperérzékeny ember kitűnik
Mivel a hiperszenzitív ember egész életében meg nem értettnek érzi magát, gyakran leli örömét az alkotásban, a művészetben. Ennek segítségével kapcsolódnak önmagukhoz és más szuperérzékeny emberhez. Szakértők szerint a szuperszenzitív ember, ha felismeri érzékenységét, és meglátja az ebben rejlő erőt és lehetőségeket, kiemelkedő lehet a munkájában.
Forrás: Business Insider Fotó: Getty Images