Így állapíthatod meg, hogy biztonságos-e a csapvized

2024. augusztus 08.
Te is feltetted már magadnak a kérdést, hogy vajon mennyire biztonságos a csapvíz, amit iszol? Szakértők válaszoltak a kérdésre, és azt is elárulták, hogyan teheted biztonságosabbá a csapvizedet.
Csapvíz-teszt: ebből kiderül, hogy biztonságos-e!
  • A csapvízhez különböző kémiai összetevőket adnak ahhoz, hogy megtisztítsák a kórokozóktól, de ettől függetlenül nehézfémek és különböző baktériumok is kerülhetnek a vízbe.
  • Peter Jarvis, a Cranfield Egyetem víztudományi és technológiai professzora elmagyarázta, honnan tudhatod, hogy biztonságos-e a csapvized.
  • Vanessa Speight, az integrált vízrendszerek professzora elárulta, hogy a kemény és a lágy víz fogyasztása mennyire biztonságos.

Ahhoz, hogy tiszta, iható víz jusson el a lakossághoz, kénytelenek kisebb-nagyobb mértékben különböző kémiai összetevőket hozzáadni. Például klórt adnak a vízhez, hogy elpusztítsák a káros baktériumokat. Emellett többek között olyan nyomelemek találhatók meg a csapvízben, mint a fluor, a vas, kalcium és magnézium.

Azonban sajnos fémek és kórokozók is jelen lehetnek a csapvízben, mint amilyen az ólom és nikkel, valamint E. coli és coliform baktériumok, amik komoly hasi panaszokat, lázat és hányást okozhatnak.

Honnan tudhatod, hogy biztonságos és iható a csapvized?

Már eleve nagyon sokat elárulhat a csapvized minőségéről a színe. Az iható csapvíznek tisztának kell lennie és szagtalannak. Ha narancssárga, barna vagy fekete a színe, az vízvezeték-problémát jelezhet. Ilyen esetben érdemes szólni a területileg illetékes vízműveknek.  

„A vizet addig nem szabad elfogyasztani, amíg a vizsgálat során nem derült ki, hogy a víz minősége miért változott meg, és hogy ez közegészségügyi kockázatot jelent-e vagy sem” – mondja Peter Jarvis, a Cranfield Egyetem víztudományi és technológiai professzora.

Ezenkívül a szakértő azt javasolja, ha valaki szeretne biztosra menni, annak érdemes lehet beszereznie néhány otthoni vízelemző tesztcsíkot. Peter Jarvis azt mondja, ezek sem száz százalékban megbízhatóak, de a különböző tesztek rávilágíthatnak arra, hogy milyen mértékben van jelen a csapvízben klór vagy más nehézfém, és a víz keménységét is meg lehet állapítani a segítségükkel.

Viszont az otthoni tesztek nem alkalmasak a mikrobiológiai szennyeződések vizsgálatára, mint például a cryptosporidium (olyan parazita, ami hasmenéses megbetegedést okoz –a szerk.), mivel ezek speciális mintagyűjtést igényelnek.

A vízszűrők segíthetnek biztonságosabbá tenni a csapvizet.

A vízszűrők segíthetnek biztonságosabbá tenni a csapvizet

A kemény vagy lágy víz fogyasztása a jobb?

A kemény csapvízben magas a természetes ásványi anyagok koncentrációja a kőzetekkel – például mészkővel – történő érintkezés miatt. Ez vízkő lerakódásához vezethet a csapokon és a vízforralókon.

„A kemény víz ásványi anyagai nem károsak, jellemzően kalcium és magnézium és karbonátok (amelyek közül sokat vitaminkiegészítőként fogyasztunk)” – magyarázza Vanessa Speight, az integrált vízrendszerek professzora.

„Nincs különbség az egészség szempontjából a kemény és a lágy csapvíz fogyasztása között, általában ez ízlés preferenciája” – teszi hozzá. 

Hogyan teheted biztonságosabbá a csapvizet?

A vízszűrő kancsók eltávolítanak néhány szennyeződést a csapvízből, miközben lágyítják a vizet és csökkentik a klór ízét. Ezek azonban nem távolítják el az összes baktériumot.

„Az általam ismert kancsószűrőrendszerek többsége nem nyújt védelmet a cryptosporidium ellen” – mondja Jarvis professzor.

„Ez azt jelenti, hogy a csapvizet legalább egy percig erőteljesen fel kellene forralni, hogy a víz baktériumoktól mentes legyen” – teszi hozzá Speight professzor.

Alternatív megoldás a fordított ozmózisos víztisztító, amit a konyhai csaptelephez szoktak beszerelni és eltávolítja a legtöbb szennyeződést a csapvízből, ám ez költségesebb beruházás lehet.

Ugyanakkor a tesztek kimutatták, hogy a palackozott víz általában kevesebb baktériumot tartalmaz, mint a csapvíz, viszont más tanulmányok pedig a nanoműanyagok szervezetbe kerülésének veszélyeire hívják fel a figyelmet, ugyanis összefüggésbe hozták a rák megnövekedett kockázatával. 

Forrás: Telegraph, Fotók: Getty Images