Így akadályozhatod meg, hogy a gyerekedből nárcisztikus váljon

2024. szeptember 04.
Egy nárcisztikus személyt könnyű felismerni. De mi történik akkor, ha épp a gyermekeden veszed észre a jeleit? Megmutatjuk, mivel akadályozhatod meg, hogy felnőttkorára nárcisztikussá váljon.
Gyereknevelés: így kerülheted, hogy nárcisztikussá váljon
  • Egy tanulmány szerint a nevelés is hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekből nárcisztikus legyen.
  • Eláruljuk, miről ismerhető fel a potenciális nárcisztikus gyerek.
  • Mutatunk 8 tippet, ami segíthet elkerülni azt, hogy nárcisztikus legyen a csemete.

Először is, nem szabad összetéveszteni a nárcizmust az egészséges önbecsüléssel. Alapvetően abban különböznek egymástól, hogy egy egészséges önbizalommal rendelkező személy nem mindig saját magát helyezi előtérbe. Ezért szülőként segítened kell gyermekednek az egészséges önértékelés kialakításában.

Nem kell aggódni, ha 3 éves gyermek nárcisztikus viselkedést mutat, hiszen ebben a korban még fejlődik a személyisége. De ha ez a viselkedés folytatódik vagy fokozódik az életkorral, az már komoly problémát jelenthet.

Íme 8 tipp, amivel megakadályozhatod, hogy a gyerekedből nárcisztikus váljon:

1. tipp: Már kiskorától kezdve neveld bele az empátiát

A nárcisztikusok keveset törődnek azzal, hogy mások mit éreznek vagy gondolnak – csak önmagukkal, a saját vágyaikkal és érzéseikkel foglalkoznak. Ezért szükséges, hogy a gyermek megértse és megtanulja, mi az empátia. Más emberek megértése és az együttérzés nagyon hasznos elemei az érzelmi és szociális fejlődésüknek. 

Érdemes minél előbb elkezdeni empátiára nevelni a gyereket, hogy ne válhasson belőle nárcisztikus

Érdemes minél előbb elkezdeni empátiára nevelni a gyereket, hogy ne válhasson belőle nárcisztikus

2. tipp: Keress valamit, amiért szenvedélyesen rajonghat és szórakoztatja

Ez lehet például egy sport vagy egy művészeti tevékenység, valami olyan, amiért igazán lelkesedik, és esetleg olyan emberek veszik körbe, akik ugyanazért rajonganak. A hobbi segít a gyermek életmódjának a fejlesztésében.

3. tipp: Segíts neki a felelősségérzet kialakításában

A nárcisztikus emberek általában nem vállalnak felelősséget a tetteikért és azok következményeiért, különösen, ha azok negatívak. Éppen ezért kell elmagyarázni a gyereknek, hogy a tette miért volt helytelen, mert ez arra tanítja, hogy felelősséget vállaljon a hibáiért.

4. tipp: Legyen mindig valami kihívás az életében

A nárcisztikus gyakran felsőbbrendűnek érzi magát másokkal szemben. Ezt úgy kerülheted el a gyerekednél, ha új kihívások elé állítod. Így tudni fogja, hogy vannak korlátai.

Szükség van a kihívásokra a gyermek életében, hogy ne érezze magát felsőbbrendűnek és emiatt ne válhasson nárcisztikussá

Szükség van a kihívásokra a gyermek életében, hogy ne érezze magát felsőbbrendűnek és emiatt ne válhasson nárcisztikussá

5. tipp: Bölcsen válaszd meg a bókokat

Normális, hogy a gyerekek állandóan jóváhagyást és figyelmet kérnek a szüleiktől. A dicséret nagy segítség a gyermek önbecsülésének fejlesztésében, de takarékosan kell vele bánni, mert a túl sok dicséret kontraproduktív lehet.

6. tipp: Mindig húzz neki határokat

A nárcisztikus mindig a maga módján akarja csinálni a dolgokat, és hozzá van szokva ahhoz, hogy megkapja, amit akar. Éppen ezért a szülőknek tudniuk kell határokat felállítani anélkül, hogy korlátoznák gyermekük szabadságát vagy véleményét. Például az étkezések, a szünetek és a játék ütemezése a stabilitás és a biztonság érzését kelti a gyermekben.

7. tipp: Ne hasonlítsd össze másokkal

Fontos, hogy gyerek megtanulja, hogy az értéke nem a körülötte lévő emberek sikerein vagy kudarcain, esetleg véleményén múlik, hanem saját erőfeszítésén, így nem lesznek önbecsülési problémái. Ezért ne hasonlítsd össze a gyerekedet más csemetékkel vagy a felnőttekkel.

8. tipp: Soha ne hagyd, hogy kétségei legyenek afelől, hogy szeretitek

Annak érdekében, hogy ne erősítsd meg a nárcisztikus attitűdöket a gyermekedben, fontos elmondani neki és éreztetni vele, hogy szeretitek. Ettől úgy érzi, hogy a szülei fontosnak tartják, és ez jó alapot teremt az egészséges önbecsüléshez.

Forrás: Brightside, Fotók: Getty Images