- A gázlángozás az egyik leggyakoribb manipulációs eszköz a másik emberrel való kommunikációban.
- Nehéz fogást találni a gázlángozón, hiszen látszólag semmilyen támadó jellegű dolgot nem tesz ellenünk.
- Milyen mondatok segíthetnek, hogy a gázlángozó kénytelen legyen mentegetőzni?
Nagyon hasznos tudnunk, mit kell válaszolnunk ahhoz a gázlángozásra, hogy ne fordítsa ellenünk a saját mondanivalónkat a manipulatív bántalmazó személy. Egy gázlángozó leszerelése nagy kihívás lehet, hiszen a célja pont az, hogy saját magunkat kérdőjelezzük meg a végén.
Jefferson Fisher büntetőügyvéd elárulta, ő milyen három mondatot használ leggyakrabban a gázlángozókkal szemben, akár a bíróságon is. Ezzel véget vethetünk a manipulációjuknak!
Három mondat, amivel leállíthatjuk a gázlángozást
@justaskjefferson responding to gaslighting
1. „Pontosan ezt hallottam”
Ha vitatkozunk és egy gázlángozó tagadja, hogy bármikor mondtunk volna olyat, amit valójában mondtunk, az alábbi kifejezéseket inkább ne használjuk, mert könnyen ellenünk fordíthatja:
- „De igen, mondtad/mondtam”
- „Akkor mondd el, mit mondtál”
Ezekkel ugyanis csak még nagyobb felületet adunk nekik arra, hogy a valóságot a saját érdekeik szerint hajlítsák, manipulálják.
A gázlángozással szemben a leghatásosabb út, ha annyit mondunk csak lassan és érthetően: „pontosan ezt hallottam”. Ezzel ugyan hagyunk teret arra, hogy pontosítsák a helyzetet, viszont nem engedjük, hogy a valóságot elferdítsék.
2. „Olyan emberre van szükségem, aki valódi segítség”
A gázlángozó célja, hogy bolondnak érezzük magunkat. Nem véletlenül dobálóznak olyan kifejezésekkel, hogy „neked segítségre van szükséged”. A cél az, hogy minél inkább úgy állítsanak be minket, mintha őrültek volnánk, aki nem beszámítható.
Itt érdemes fordítanunk a helyzeten, és nyugodtan csak annyit válaszolni a gázlángozónak: „és valaki olyanra van szükségem, aki valóban segítség”. Ez a visszavágás lehetőséget teremt, hogy visszavegyük az irányítást a saját narratívánk felett.
3. „Nem találok ki tényeket”
Gyakori, hogy a gázlángozó semmi mást nem tesz, egyszerűen csak letagadja, ami történt: „csak képzelted”, vagy „ez soha nem történt meg”. Ezeket azért mondják, hogy elkerüljék a számonkérést és a következményeket a tetteik miatt.
Erre az a jó válasz, ha annyit mondunk: „nem találok ki tényeket”. A rövid, velős kijelentés stabil talajt ad a talpunk alá, mutatja, hogy nem bizonytalanodunk el.
Ha bizonytalanok vagyunk egy gázlángozóval kapcsolatban, sokat segíthet az is, ha beszélünk másokkal, így más nézőpontból is láthatjuk a helyzetet, ami megerősítheti a tényeket. Az is hasznos, ha konkrét bizonyítékokat tudunk gyűjteni, mielőtt a gázlángozóval lefolytatnánk a beszélgetést.
Forrás: Your Tango, fotó: Getty Images, Unsplash