Valószínűleg eszedbe sem jutna beleharapni egy almába vagy szőlőt falatozni anélkül, hogy megmosnád őket. Hiszen a gyümölcs héját fogyasztod, és ki tudja, mi minden lehet rajta. De mi a helyzet azokkal a gyümölcsökkel, melyeknek vastag a héja és amit megpucolsz, mielőtt megeszed? Az élelmiszer-biztonsági szakértők szerint ezeket is érdemes megmosni.
Miért kell a vastag héjú gyümölcsöket is megmosni?
A szakértők szerint minden gyümölcsöt és zöldséget érdemes megmosni folyó víz alatt, még akkor is, ha a héját kidobod. Ez segít minimalizálni annak esélyét, hogy a szennyeződések a héjról átkerüljenek a fogyasztott részre, beleértve a szemmel nem látható baktériumokat is. Érvényes ugyanez még az organikus termékekre is, hiszen azok is érintkezhettek szennyező anyagokkal szállítás vagy tárolás közben.
Miért kockázatos, ha mosatlanul eszed?
A vastagabb héjú gyümölcsök, mint például a banán vagy az avokádó, ugyanúgy ki vannak téve a baktériumoknak, mint a vékonyabb héjú társaik. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal például kimutatta, hogy listeria és szalmonella is előfordulhat az avokádó héján. Amikor felvágod a gyümölcsöt, a kés könnyen átnyomhatja a baktériumokat annak belsejébe, ezzel szennyezve az ehető részt.
Így tisztítsd meg helyesen
Bármilyen típusú gyümölcs megmosásához elegendő a tiszta folyó víz. Nem kell speciális mosószert vagy szappant használni, sőt érdemes is elkerülni a kemikáliákat. Ha mégis szeretnél valami különlegeset alkalmazni, akkor ecetes oldatot használj: egy rész ecetet adj négy rész vízhez.
Ha vastagabb héjú zöldségekkel dolgozol, mint amilyen például a burgonya, érdemes egy konyhai kefével átdörzsölni, majd a kefét is megmosni a higiénia és biztonság érdekében. Mielőtt pedig nekiállsz a gyümölcsök és zöldségek mosásának, ne feledd, hogy a kezeidet és a mosogatót is fontos megtisztítanod.
Forrás: Huffpost, Fotók: GettyImages