Ekkor bocsátható meg a hazugság a szakértő szerint

2024. október 15.
Sokszor azért hazudunk, hogy megfeleljünk másoknak és pozitív képet alakítsunk magunkról. A legtöbb esetben nem célunk, hogy bárkit is bántsunk.
Hazugság megbocsátható
  • Többször hazudunk, mint hinnénk, a legtöbbször azonban nem rossz szándékkal tesszük.
  • Az ártalmatlan hazugságok megbocsáthatók, de érdemes mellőzni őket.
  • Hazugságtól mentes, őszinte kapcsolatokkal egészségesebben élhetünk.

Van, hogy megdicsérjük valaki ruháját, pedig nem gondoljuk őszintén. Ahogyan az is előfordul, hogy fejfájásra hivatkozva hamarabb távozunk egy buliból, pedig csak szeretnénk pihenni. Gondolhatjuk, hogy ez nem szép dolog, hiszen hazugság. Ahogyan azt is, hogy hasonló füllentéssel senkinek sem ártunk. A kérdés azonban a szakértők szerint ennél kissé bonyolultabb.

A hazugság hátterét érdemes megvizsgálni

A hazugság hátterét érdemes megvizsgálni

Fontos kérdés, hogy mi volt a hazugság háttere

A hazugság és a megtévesztés gyakran már szinte társadalmi elvárásnak tűnik, hiszen a legtöbben olyankor hazudnak, amikor szeretnének elkerülni valamilyen kellemetlen helyzetet. „Valójában azon aggódunk, hogy az emberek megtudják az igazságot rólunk és emiatt elutasítanak bennünket” – magyarázza Christian L. Hart pszichológus. És bár egyesek azért hazudnak, hogy valaki másnak kárt okozzanak vele, Hart szerint a legtöbb esetben nem áll ilyesmi szándék a háttérben.

America Allen terapeuta szerint sok olyan eset van, amikor úgynevezett „fehér hazugságról” vagy ártalmatlan hazugságról beszélhetünk. A hazugság akkor tekinthető megbocsáthatónak véleménye szerint, ha a mögötte lévő szándék nem az volt, hogy bárkivel is valamilyen módon rosszul bánjanak. „Az emberek többsége jobban örül annak, ha kedves hazugságot mondanak neki, mint ha egy olyan igazságot, mely bántja az érzéseiket” – teszi hozzá.

A fájdalmas igazság helyett sokan jobban örülnének a hazugságnak a szakértő szerint

A fájdalmas igazság helyett sokan jobban örülnének a hazugságnak a szakértő szerint

Ismerjük fel, miért tesszük

Fontos ugyanakkor, hogy tisztában legyünk hazugság esetén saját indítékainkkal. Először is fel kell ismernünk, miért érezzük úgy, hogy hazudnunk kell a másiknak. Azt is, hogy mit okozunk ezzel a másiknak. Számít ezenkívül a kapcsolat milyensége és erőssége is: a szakértők szerint legtöbb esetben olyanoknak nem mondunk igazat, akiket kevéssé ismerünk.

Ha azonban úgy vesszük észre, hogy ez a viselkedés kezd mintává válni, gyakran ismétlődni, feltétlenül változtatnunk kell. Hasznos például mérlegelnünk, megéri-e az adott hazugság az esetleges veszteséget abban az esetben, ha végül kiderül, nem mondtunk igazat.

Az önvizsgálat hatékony

„A hazugságok akadályozzák, hogy valódi kapcsolatokat ápoljunk másokkal” – mondja a pszichológus. „Minél őszintébbek vagyunk az emberekkel, annál inkább számíthatunk arra, hogy ők is azok lesznek velünk” – magyarázza. Mint mondja, valószínű, hogy egy-egy időszakban a legtöbben többet hazudunk a kelleténél. De ha önvizsgálatot tartunk, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy őszintébbé válunk, ezáltal pedig valóban elégedettebbek leszünk az életünkkel és kapcsolatainkkal.

Forrás: Popsugar Fotók: Getty Images