- A költséghatékony és a környezetbarát megoldások gyakran kéz a kézben járnak.
- Sokszor pusztán a józan észre hallgatva, banálisan egyszerű megoldásokkal is szépíthetünk villanyszámlánkon.
- Érdemes energiatakarékos eszközöket vásárolni, különösen azok közül, amelyeket hosszú éveken át használunk.
Néhány tipp segít, hogyan használjuk alapvető háztartási eszközeinket energiatakarékosan, úgy, hogy ne menjen rá a gatyánk, és közben a környezetünket is kíméljük.
Lássuk, melyek azok a háztartási eszközök, amelyek a legtöbb áramot fogyasztják:
1. Mosógépek, mosogatógépek és szárítógépek
E triumvirátus tagjai jellemzően az energiaszámlák 14%-át teszik ki, így ezek a leginkább energiaigényesek. A bennük lévő víz vagy levegő felmelegítéséhez szükséges energia rengeteg áramot emészt fel.
Csökkenthetjük az energiafogyasztást – és egyúttal környezetbarátabb megoldás is –, ha alacsonyabb hőmérsékleten mossuk a ruhákat. Ugyanez vonatkozik arra is, hogy ne csak fél adagot mossunk egyszerre.
Hasonló tanácsokat követhetünk a mosogatógép esetében is. Az Eco beállítás (ha van ilyen) vagy a rövid program választásával jobban járunk, illetve észszerű megvárni az indítással, amíg a mosogatógép megtelik.
2. Hűtőszekrények és fagyasztók
A hűtőszekrények és fagyasztók az átlagos háztartások energiaszámlájának mintegy 13%-át teszik ki. Ezeknek a készülékeknek állandóan bekapcsolva kell maradniuk, így folyamatosan energiát használnak.
Emellett ezek a készülékek a háztartás leghosszabb élettartamú készülékei közé tartoznak. A tipikus hűtő-fagyasztó készülék élettartama 17 év. Gondoljunk csak bele: napi 24 órában, az év 365 napján, 17 éven át. Nem kérdés, miért jó ötlet energiatakarékos modellt választani.
Fontos, hogy ellenőrizzük az energiacímkét, mivel az energiahatékonyság nagy szerepet játszik az üzemeltetési költségekben. Az is jó trükk, hogy nem veszünk fölöslegesen nagy hűtőszekrényt. Olyat válasszunk, ami megfelel az igényeinknek, és a legmagasabb energiahatékonysági besorolással rendelkezik.
3. Televíziók, laptopok és játékkonzolok
A laptopok, tévék és játékkonzolok önmagukban viszonylag kis mennyiséget fogyasztanak, a szórakoztatóelektronika az energiaszámla mintegy 6%-át teszi ki. Ám ez sem kevés.
Ezeknél az eszközöknél egyáltalán nem fontos – ahogyan például a hűtőszekrények esetében –, hogy folyamatosan bekapcsolt állapotban legyenek. Nem is gondolnánk, milyen sokat spórolhatunk azon, ha egyszerűen kihúzzuk őket, amíg nem használjuk. Emellett ezeknél az elektronikai cikkeknél is érdemes ellenőrizni a modellek energiahatékonyságát.
4. Világítás
A világítás egy háztartás teljes energiaszámlájának átlagosan körülbelül 5%-át teszi ki. Egy nyilvánvaló energiatakarékossági tipp, hogy kapcsoljuk le a világítást, amikor kimegyünk egy szobából. Olyan sokszor rágták ezzel a fülünket a szüleink – most rajtunk a sor. Rengeteget spórolhatunk ilyen egyszerű megoldással, nem mellesleg a környezetnek is jót teszünk.
Csökkenthetjük a felhasznált energia mennyiségét úgy is, ha a halogén izzókat LED-ekre cseréli. A LED-ek a hidegtől a meleg fényű variációkig számos árnyalatban kaphatók, lehetővé téve, hogy olyan fényhatást érjünk el, amilyenre vágyunk.
5. Sütők, mikrók és vízforralók
Túl sokba kerül az otthoni főzés? Az energiaszámlának körülbelül 4%-át a konyhai készülékek, köztük a főzőlap, a sütő, a vízforraló és a mikrohullámú sütő működtetése teszi ki. Ha nem főzünk, hanem a maradék elfogyasztására adjuk a fejünket, sokkal célszerűbb a mikrót bevetni, hiszen csak az ételt melegítik fel, míg a sütő a légteret is felmelegíti, ami sokkal költségesebb módszer.
Az is segíthet, ha nem töltjük túl a vízforralót, csak pontosan annyi vizet, amennyire szükségünk van.
Forrás: Energy Saving Trust, fotók: Getty Images