- A hiszti felnőtt korban is hasznos lehet, hogy elengedjük a rengeteg stresszt és feszültséget, és ne okozzon pszichoszomatikus betegségeket.
- Mit tanácsol a pszichológus, hogyan hisztizzünk felnőttként úgy, hogy megszabaduljunk a szorongástól és frusztrációtól?
- A legfontosabb része a hisztizésnek, hogy ne csak a hangunkat, de a testünket is adjuk át a hiszti energiájának.
A hiszti olyankor következik be a gyerekeknél, amikor már tarthatatlanná válik a feszültség és stressz egy-egy élethelyzetben, és nincs más mód arra, hogy az idegrendszer megbirkózzon mindazzal az ingeráradattal, amivel találkozott. Felnőttként is jól jöhet ez a mindent elsöprő energia a szorongás és frusztráció feloldására. Hiszen ha bent tartjuk ezeket az érzeteket, hosszú távon pszichoszomatikus tünetekhez vezethetnek.
Hogyan hisztizhetünk felnőttként olyan őszintén és őserővel, mint egy gyerek? Miért jó ez nekünk? A pszichológus elmondta!
A hiszti jótékony hatásai felnőttként
Teljesen kiégtünk az egész heti stressztől és frusztrációtól? Szorongunk egy megbeszélés után? Fáradtak vagyunk és úgy érezzük, nem tudunk többet elviselni? A szakember szerint ilyenkor jó lehet a belső gyermeket előhívni magunkból. És hisztizni egy jót!
Ám a felnőtt hiszti – ahogy azt Kristie Tse pszichológus elmondta – nem teljesen olyan, mint egy kétéves hisztije. Inkább ennek a mindful, biztonságos és az érzelmek irányított kiengedésére irányuló változata.
@ani_d_music Replying to @Csick move the body and use your voice! for one on one guided, intentional rage release healing sessions, link in bio xo #selfcare
„A felnőtt hiszti lehet egyszerűen annyi, hogy bemegyünk a szobába, magunkra zárjuk az ajtót és a párnába ordítunk, közben néhányszor beleboxolunk a matracba – mondta a pszichológus. – A stressz fizikai elengedése állhat abból, hogy hangos zenére ordítva körbeugrálunk a szobában, míg nem oldódik a frusztrációnk.”
Amikor ugrálunk, kiabálunk és püfölünk valamit a kezünkkel, hasonlít ahhoz, mint amikor egy kisgyerek a padlóra veti magát hiszti közben és mindent kienged, ami túltelítette az idegrendszerét. Ahogy a gyerekeknek, úgy a felnőtteknek is segíthet újraindítani az idegrendszert egy kiadós hiszti.
Hogyan hisztizhetünk kielégítően felnőttként?
Egy felnőtt esetében megnehezíti a felszabadító hisztit a tudatosság. Már tudjuk, hogy muszáj uralkodnunk magunkon, hiszen nem vagyunk gyerekek. Épp ezért nem feltétlenül kell, hogy a hisztink mindent elsöprő káoszt hozzon vagy hangos legyen. Mutatjuk, hogyan hisztizhetünk hatásosan mégis felnőttkorban:
- Táncoljunk kötöttségek nélkül – Nem csak felszabadít a testünk szabad mozgása, de endorfin is termelődik közben, ami az egyik örömhormon. Ez ellazítja az idegrendszerünket és feloldja a bennünk lévő feszültséget.
- Firkálás – A festés, színezés vagy csak céltalan firkálás testi feloldást hozhat a lelki feszültségekre. Nem a művészi alkotás a cél ilyenkor, csak az, hogy kiengedjük a haragunkat a firkálás közben.
- Dobáljunk egy labdát – Ahogy egy labdát a falhoz dobunk és az visszapattan, a ritmusosság segíti az érzelmi szabályozásunk működését. Így úrrá tudunk lenni a kellemetlen érzeteken és fel tudjuk dolgozni a bennünk lévő feszültséget.
- Ordítsunk egy párnába – Ősi ösztön vezérli az embert, amikor úgy érzi, ordítania kell, annyi a feszültség benne. Ha nem akarjuk, hogy mindenki hallja, tegyünk egy párnát a szánk elé, és kiabáljunk abba.
Mikor használjuk a hiszti erejét?
Ahogy a gyerekeknél, felnőttként is olyankor hasznos a hiszti, amikor úgy érezzük, nincs tovább. De tudatosan is beépíthetjük a mentális egészségünk érdekében a napi rutinunkba. Különösen akkor, ha éppen valamilyen megterhelő időszakon megyünk keresztül.
„Tekinthetünk rendszeres gyakorlatként a hisztire, mint egyfajta mentális újraindításra, ami megelőzi, hogy sok rossz érzést és stresszt hordozzunk magunkkal – mondta a pszichológus. – Még egy egészen picike hiszti is hasznos időről időre, hogy megkönnyebbüljünk.”
Tapasztaljuk ki, mikor jön jól a hiszti. Pénteken, a munkahét végén? Vagy éppen vasárnap, mielőtt elkezdődne a hétköznapi rutin? „Ha van mit kieresztenünk, tegyük meg. Mindig jobb egy biztos, kontrollált környezetben, amikor tudjuk, hogy van rá lehetőségünk, mintha váratlanul szakadna el a cérna” – tette hozzá a szakember.
Forrás: Bustle, fotó: Getty Images