Ebből a néhány jelből kiderül, ha te is stresszevő vagy – megmutatjuk, hogyan számolj le vele

2024. december 10.
Rengeteg ember küzd érzelmi evéssel. Ha benned is felmerült, hogy esetleg stresszevő vagy, ez a néhány jel segíthet eloszlatni a kétségeidet vagy éppen igazolhatja a gyanúdat.
Érzelmi evés: jelek, hogy stresszevő vagy 
  • A stresszevők érzelmi evésbe kezdenek, ami azt jelenti, hogy étellel enyhítenek a szorongásukon, az unalmukon vagy ily módon jutalmazzák magukat.
  • Ez a gyakori étkezési szokás bár elnyomja a bánatot, de negatív hatással lehet a testi és a lelki egészségre, valamint a testsúlyra is.
  • Mutatunk néhány jelet, amikből egyértelműen kiderül, ha stresszevő vagy!

Azon kapod magad, hogy a hűtőszekrényedben keresgélsz ételért, amikor egy kis kényelmetlenség ér? Ha voltál már olyan helyzetekben, amikor egy egész pizzát felfaltál egy rosszul sikerült interjú miatt vagy egy vödör fagylaltot megettél csak azért, mert a szerelmed nem küldött „jó éjszakát” üzenetet, akkor valószínűleg stresszevő vagy!

Deekshaa Athwani klinikai pszichológus azt mondja: „Az étel megnyugtató lehet. Ezért gyakori, hogy az egyének az ételben találnak megnyugvást. Ez egy olyan gyakorlat, amelyet általában „érzelmi evésnek” neveznek. Használhatják az ételt jutalomként, vagy ehetnek, ha unatkoznak, szomorúak, stresszesek vagy akár magányosak. Az érzelmi evés azt jelenti, hogy az éhségen kívül más okokból eszünk, és előfordulhat, hogy nem hallgatunk testünk természetes éhség- és teltségjelzéseire.”

Az érzelmi evés kiváltó okai

1. Szokások

Az érzelmi evést kiválthatja olyan szokás, mint a mindennapi csokoládé elfogyasztása munka után vagy a munkahelyi sütizés kávészünetben.

2. Unalom

A stresszevők egyik legnagyobb ellensége az unalom. Ha az emberek unatkoznak, gyakran az étel segítségével igyekszenek kitölteni az űrt.

3. Társadalmi hatások

Egy barát minden közös filmnézéshez pizzát vesz vagy mindennap „be kell” ülni a kollégákkal munka után egy cukrászdába.

4. Fáradtság

Időnként, ha valaki kevésbé érzi az ihletet a házimunka elvégzésére, inkább majszolással üti el az idejét. Más stresszevők pedig az ételtől remélik a több energiát a feladat elvégzéséhez.

A stresszevők gyakran esznek olyankor is, amikor szomorúak vagy unatkoznak

A stresszevők gyakran esznek olyankor is, amikor szomorúak vagy unatkoznak

Íme a 6 jel, ami szerint stresszevő vagy:

  1. Bármilyen apró kellemetlenség ér, egyből az ételhez nyúlsz.
  2. A legtöbbször gyorsételre és nasira vágysz.
  3. Szokatlan időben eszel, akár késő este vagy hajnalban is kimész enni, ha frusztrált vagy, esetleg nem találod a helyedet.
  4. Hajlamos vagy többet enni és a jóllakottság érzése ellenére is tovább eszel.
  5. Evés után bűntudatot érzel.
  6. Hirtelen nagyot ugrott a súlyod vagy folyamatosan hízol.

Mit tehetsz, ha stresszevő vagy?

  • Elengedhetetlen, hogy stresszevőként felismerd azokat a kiváltó okokat, amik miatt stresszevő vagy. Ezek lehetnek fizikai és érzelmi tényezők. A hangulatnapló vezetése segíthet, hogy észrevedd, milyen események után nyúltál ételért.
  • Célszerű figyelemmel kísérned, mit eszel a nap folyamán. Készíts étkezési naplót, és jegyezd fel az éhségszintedet. Értékeld az éhségérzetet egy 1-től 10-ig terjedő skálán. Írd fel azt is, mikor érezted magadat éhesnek, például akkor, ha dühös voltál vagy szorongtál.
  • Amennyiben kezdesz unatkozni, és ennél, próbáld megszüntetni az ürességet, és inkább hívj fel egy barátot.
  • Stresszevőként más módszereket kell keresned a stressz leküzdésére. Vezess naplót, menj kocogni, vagy olvass egy könyvet, hogy eltereld a gondolatait.
  • Vannak, akik a meditációban találnak vigaszt. Az éber figyelem és a nyugtató technikák megkönnyíthetik az érzelmi evés kezelését.

Ha ezek a tippek nem segítenek az érzelmi evés megszüntetésén, érdemes lehet szakértő segítségét kérni.

Forrás: Health Shots, Fotók: Getty Images