Ez történik a testeddel, ha gyakran kihagysz egy-egy étkezést

2024. december 13.
Ebben az esetben nem az intermittent fastingról, vagyis időszakos böjtölésről beszél a szakember, hanem amikor össze-vissza eszünk a napi teendők közepette. Milyen hatása van a szervezetünkre, ha időről időre kimarad egy-két étkezés?
Koplalás hatása
  • Ha kihagyunk étkezést, az csak a kezdet, hogy már nagyon idegesek leszünk az éhségtől.
  • Mennyi idő az, amikor már komoly hatásai lehetnek a szervezetünk működésére annak, ha nem eszünk?
  • Mi történik valójában a testünkben, ha nem eszünk?

A kihagyott étkezések nem múlnak el nyomtalanul a testünkön. Mindegy, hogy a stressz, egyszerűen a sűrű napirend vagy az időszakos koplalás miatt marad el egy-egy étkezés a napunkból, a szervezetünk megérzi.

A szakember szerint ha hat órán át nem eszünk, akkor indulnak el a koplalás miatt bizonyos folyamatok a testünkben. Sőt, nem csak a testünkre, de az agyunkra is hatással van, ha nem eszünk!

A legelső tünet: ha nem eszünk, leesik a vércukorszintünk és nem lesz energiánk

Az ember üzemanyaga az étel. Ha nem eszünk, kihagyunk étkezéseket, akkor tulajdonképpen az egész rendszernek üresen kell működnie, elvégeznie a feladatait. Ezért olyan fontos az evés időpontja és rendszeressége. „Ha a nap folyamán egyenletesen osztjuk el az étkezéseket, kis adagokban fogyasztunk egész napon át, az segít, hogy koncentrálni és figyelni tudjuk” – mutatott rá Dr. Brigitte Zeitlin tápanyagszakértő. 

Ez persze nem jelenti azt, hogy ha nem eszünk elég gyakran, akkor leáll a szervezetünk működése. Viszont számos jelzést küld a testünk, hogy szüksége lenne az üzemanyagra.

1. Leesik a vércukorszint

„Az agyunk legfontosabb tápanyaga a glükóz, amihez az elfogyasztott ételekből, elsősorban szénhidrátból jut hozzá” – magyarázta Dr. Rachele Pojednic, a Harvard Egyetem tápanyagtudomány professzora. Az összetett szénhidrátok, melyek a rostban gazdag ételekben találhatók, segítenek a vércukorszintet egyensúlyban tartani, ezeknek legjobb forrásai az alábbi élelmiszerek:

  • Gyümölcsök
  • Zöldségek
  • Teljes értékű gabona

2. Nem tudunk figyelni és semmihez sincs energiánk

Ha kimaradnak étkezések, a szervezetünkben a vércukorszint is lecsökken. Emiatt nehéz lehet koncentrálnunk. Az alacsony vércukorszint tünetei közé tartozik még az idegesség, izzadás, remegés. Emiatt vagyunk olyan ingerlékenyek éhesen.

Kívánni kezdjük az egészségtelen ételeket

„Amikor az ember nagyon éhes, hatással van arra is, milyen ételeket választ majd, amikor végre leül enni – mondta a tápanyagszakértő. – Pillanatnyilag lehet, hogy jobban érezzük majd magunkat egy cukros, szénhidrátban gazdag péksüteménytől. Viszont ez csak átmeneti állapot, ha a szénhidrát mellett nincs egészséges fehérje vagy rost, ami a cukor felszívódását fokozatossá tenné. Emiatt ugrásszerűen megnő a vércukorszint, amit zuhanás és újabb rossz közérzet követ.”

Ne várjuk meg az evéssel azt sem, míg farkaséhesnek érezzük magunkat. Sokkal nagyobb az esélye a túlevésnek ebben az állapotban. Ilyenkor nem érzékeljük a testünk jelzéseit a jóllakottsággal kapcsolatban, ami ismételten rossz közérzethez vezet.

Forrás: Self.com, fotó: Getty Images, Unsplash