- A kutatók szerint teljesen természetes az, hogy ráhangolódunk a szeretteink érzelmeire.
- Viszont hatalmas kihívás lehet egy párkapcsolatban az, ha az egyik partner rettentően negatív.
- Szakértők árulták el, hogyan lehet kezelni a negatív partnert.
Hajlamosak vagyunk átvenni a körülöttünk lévő emberek érzelmeit, különösen a partnerünkét. A kutatók ezt a jelenséget, „érzelmi fertőzésnek” nevezik. Ez azért történik, mert öntudatlanul utánozzuk a másik személy testbeszédét vagy arckifejezését. Aztán „különféle fiziológiai és neurológiai folyamatokon keresztül ténylegesen megérezzük az általunk imitált érzelmeket – majd reagálunk rájuk” – mondja Sigal Barsade kutató.
„A partnerrel fennálló szoros kapcsolat különösen érzékennyé tesz az érzelmei átvételére. Ezért lehet olyan nehéz pozitívnak maradni, amikor a szeretett személy rosszkedvű, stresszes, pesszimista vagy nehéz időszakon megy keresztül” – fejtette ki Marni Feuerman házasság- és családterapeuta.
„A mélyen empatikus emberek különösen hajlamosak lehetnek arra, hogy partnerük érzelmeit úgy érezzék, mintha a sajátjuk lenne” – magyarázza Aarti Gupta klinikai pszichológus.
Hogyan lehet kezelni a negatív partnert ahhoz, hogy ne menjen tönkre a párkapcsolat?
Szóval mit tehetsz, ha úgy érzed, hogy a partnered negatív hatással van rád és a párkapcsolatra? Az alábbiakban a terapeuták adnak néhány tanácsot.
1. Figyeld meg, hogy a partnered hangulata milyen hatással van rád
Legközelebb, amikor negatív a partnered, mert frusztrált valami miatt, vizsgáld meg magadat, te hogyan érzel. Észreveheted, hogy felgyorsult a pulzusod, összeszorult az állkapcsod, vagy szorító érzést érzel mellkasodban.
„Tarts pár pillanat szünetet, ismerd el, hogy bosszús és frusztrált vagy a partnered miatt, és emlékeztesd magad arra, hogy rendben van és természetes, hogy így érzel, majd tedd fel önmagadnak a kérdést, hogy mi lenne a leghasznosabb módja a továbblépésnek” – javasolja Nick Wignall klinikai pszichológus.
2. Dolgozz azon, hogy kivond a partnered negatív érzéseit a saját érzéseidből
„Fontos megérteni, hogy valójában mit gondolsz és érzel, szemben azzal, amit öntudatlanul utánozol” – mondja Gupta, aki szerint kulcsfontosságú az érzelmek tudatosítása, ha tudjuk magunkról, hogy gyakran átvesszük a partnerünk érzéseit.
3. Tudd, hogy támogathatod a partneredet anélkül, hogy átvennéd a negatív érzelmeit
„Lehetséges megtalálni a középutat aközött, hogy belemerülnél a partnered érzéseibe, és figyelmen kívül hagynád azt, amin keresztülmegy” – mondta Gupta. „Némi megfigyeléssel és gyakorlással megtalálhatod azt a helyet” – tette hozzá.
Az is fontos, hogy különbséget tegyél az empátia és az együttérzés között. Ez különösen hasznos a párkapcsolatban. Amikor együttérez valaki a szenvedővel, ugyanazt a fájdalmat érzi, mint ő. „Ez olyan hevessé válhat, hogy empatikus szorongást idézhet elő, ami hosszú távon kiégéshez és visszahúzódáshoz vezethet” – mondta Tania Singer szociális idegkutató.
Amikor azonban empátiát gyakorolsz, aggodalmat mutatsz a másik személy érzéseivel kapcsolatban, anélkül, hogy vállalnád a fájdalmát, ez lehetővé teszi az egészséges érzelmi távolságtartást, amire nagy szükség van egy negatív partnernél.
4. Állj ellen a késztetésnek, hogy „megjavítsd” a partnered problémáit
Ne próbálj megoldást találni a negatív partnered gondjaira, mert sok esetben ettől csak mindketten frusztráltabbak lesztek. „A legtöbb érzelmi nehézséggel küzdő ember nem azt akarja, hogy valaki orvosolja a fájdalmát, hanem azt, hogy megértsék” – mondja Wignall.
5. Engedd meg magadnak, hogy boldog legyél, még akkor is, ha a partnered nem az
Igen, nagyon törődsz a partnered jólétével, de gondolj arra, hogy nem irányíthatod az érzelmeit. „Nem te vagy felelős a boldogságáért” – mondta George James házasság- és családterapeuta. A szakértő szerint, hogy miután megfelelően támogattad a partneredet, nincs más dolgod, mint a saját boldogságodról gondoskodni.
Ahogy a negatív érzelmek ragályosak, úgy a pozitívak is. Ha saját boldogságodat helyezed előtérbe, akkor a folyamat során felemelheted a partneredet és jobbá teheted a párkapcsolatodat.
A szakértők szerint, ha ezek nem segítenek és már olyan rossz a helyzet, hogy veszélybe került a párkapcsolat, akkor érdemes terapeuta segítségét kérni.
Forrás: Huffpost, Fotók: Getty Images