- Mutatjuk, mit derített ki a friss kutatás a 2-es típusú diabétesz és a demencia kapcsolatáról.
- Hány éves kor alatt kapott cukorbetegség-diagnózis jelent nagyobb kockázatot a szellemi hanyatlásra?
- Más tényezők tovább növelhetik a demencia esélyét a szakemberek szerint.
A New York Egyetem kutatói végezték azt a vizsgálatot, melyből kiderült, hogy ha 50 éves kor előtt diagnosztizálnak valakinél 2-es típusú diabéteszt, az időzített bomba lehet. Ugyanis jelentősen növeli a demencia esélyét a későbbi életkorokban.
Ez a kockázat még magasabb, ha valaki elhízott. Az újabb kutatás is megerősítette a korábbi vizsgálatok eredményét miszerint szoros összefüggés van a diabétesz, elhízás és az agyunk egészsége között. Hogyan csökkenthetjük a szakemberek szerint a kockázatot?
A demencia és diabétesz összefüggését kutató vizsgálat
Hogyan készült a felmérés?
Az összegző tanulmányban több mint ezer 50 éves és annál idősebb felnőtt adatait elemezték. Mindenkit 2-es típusú diabétesszel diagnosztizáltak, és a cukorbetegség felfedezésekor még nem volt senkinél semmi jele a demenciának. 14 éven át követték az egyes személyek egészségét, és vizsgálták a demencia esetleges jeleit.
Az eredeti felmérésnél kitértek arra, pontosan mikor diagnosztizálták a kutatásban résztvevőket a 2-es típusú diabétesszel. De a testmagasságra, súlyra vonatkozó információkat is összegyűjtötték az alanyoktól.
Mit találtak a kutatók?
Erős összefüggést fedeztek fel a kutatók a 2-es típusú diabétesz korai – 50 éves kor előtti – diagnózisa és a demencia között:
- ha 50 éves kor előtt kialakul a diabétesz valakinél, majdnem kétszer akkora a demencia esélye, mint annál, akinél csak 70 évesen diagnosztizálnak 2-es típusú diabéteszt
- Ha 50 és 59 éves kor között jelenik meg a cukorbetegség, a későbbi szellemi hanyatlás esélye 1,72-szer nagyobb
- Míg 60 éves kor feletti cukorbetegség-diagnózis esetén 1,7-szer nagyobb a demencia esélye.
A kutatás egy határozott mintázatot is felfedezett: minden egyes év, amennyivel korábban válik szükségessé a 2-es típusú diabétesz diagnózisa, a demencia kialakulását 1,9 százalékkal növeli.
Mi az oka a kockázat növekedésének?
A tudósok szerint annak hátterében, hogy a 2-es típusú diabétesz korai kialakulása ilyen nagymértékben növeli a demencia esélyét, számos tényező áll:
- Aki 2-es típusú diabéteszben szenved az 50-es évei előtt, annak már korábban is vannak szív- és érrendszeri panaszai.
- A rossz vércukorszint és az inzulinrezisztencia demenciával való összefüggését már korábban is kimutatták.
- Nagyobb eséllyel szenved elhízásban, akinél fiatalabb korban kialakul a 2-es típusú diabétesz, ami szintén hozzájárul a szellemi hanyatláshoz.
- A diabétesz felerősíti a krónikus gyulladásos folyamatokat a szervezetben, melyek hozzájárulnak az agyműködés romlásához.
Hogyan tehetünk a demencia kialakulása ellen?
A jó hír, hogy az agyunk egészségét számos módon támogathatjuk, kisebb és nagyobb életmódbeli változtatásokkal.
- Rendszeresen ellenőrizzük a vércukorszintünket!
- Próbáljuk megőrizni az egészséges testsúlyunkat, hiszen az elhízás az egyik legerősebb életmódbeli tényező mind a diabétesz, mind a demencia szempontjából. Ehhez mozogjunk rendszeresen, fogyasszunk teljes értékű, minél kevésbé feldolgozott élelmiszereket!
Forrás: Eating Well, fotó: Unsplash