- A rekeszizom önkéntelen, hirtelen összehúzódása váltja ki a csuklást, ami néha fájdalmas lehet.
- Még mindig valamelyest orvosi rejtély a csuklás valódi oka, de azt már tudják az orvosok, hogy az idegrendszerhez van köze.
- Miért lehet fájdalmas a csuklás, és komolyabb bajt jelez, ha fáj?
Csuklás akkor következik be, amikor a rekeszizom önkéntelenül és hirtelen összehúzódik. „A váratlan összehúzódás miatt hirtelen levegő áramlik be és nagyon gyorsan, és amikor ez a levegő eléri a hangszalagokat, akkor halljuk a jellegzetes csukló hangot” – magyarázta Dr. Shoshana Ungerleider háziorvos.
Hogy valójában mi a csuklás oka, még mindig orvosi rejtély. Annyi biztos azonban, hogy az idegrendszerrel van összefüggésben. Rengeteg dolog kiválthatja a csuklást: szénsavas italok, túlevés, túl nagy izgalom vagy stressz, vagy akár az, hogy túl sok levegőt nyelünk rágózás közben.
A legtöbbször a csuklás néhány perc után magától abbamarad. De miért tapasztalunk időnként fájdalmas csuklást?
Ezért fájhat, ha csuklik valaki
A csuklás tehát teljesen normális jelenség, már az anyaméhben is csuklunk, és a legtöbb esetben ártalmatlan. Azonban a többi tünet, ami a csuklás mellett jelentkezik, sokat elárulhat arról, miért csuklunk és kell-e aggódnunk, orvoshoz mennünk.
1. A nyelőcső irritációja
A nyelőcső gyulladása fájdalmas csuklást válthat ki. Ha nyelési problémák és égő mellkasi fájdalom is társul hozzá, és a tünetek több napja fennállnak vagy rosszabbodnak, mindenképp menjünk orvoshoz. Kiválthatja éles szélű ételek lenyelése is, mint a chips, pattogatott kukorica, magok vagy kemény pirítós.
2. Savas reflux
A reflux leggyakoribb tünete a mellkasi fájdalom, amihez evés után égő érzés párosulhat, valamint savanyú íz érzete a szájban. De gyakori, hogy a gyomorsav visszaáramlása hirtelen csuklást vált ki. Ilyenkor a savas hatás miatt ez a csuklás fájdalmas lehet. Ha gyakran jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulnunk és kímélő étrendet tartanunk!
3. Túl erős edzés
Furcsa, de egy erőteljes edzés során akár a rekeszizmot is túlterhelhetjük, ami kellemetlen csukláshoz vezethet. Ha rendszeresen sportolunk, az is közrejátszhat, hogy a rekeszizmunk is erősebb az átlagnál, így a csuklás során jelentkező összehúzódás is intenzívebb, ami fájdalommal jár. Ilyenkor a lazító gyakorlatok és stresszoldó légzés segíthet.
4. Mellkas vagy bordafájdalom
Sérülés, gyulladás és/vagy a mellizom húzódása is fájdalmassá teheti a csuklást. Ha gyakori köhögéssel jár, ami napokig nem múlik, mindenképp menjünk orvoshoz, hogy kizárják a tüdőgyulladást.
5. Alhasi emésztési gondok
A csuklást az is fájdalmassá teheti, ha túlesszük magunkat, felpuffadunk vagy szorulásunk van. Ezek miatt a rekeszizom megnyúlik, így a csuklás is fájdalmat okoz a feszülő izom miatt. Ha ez gyakori jelenség nálunk, esetleg láz, hányás, véres széklet is társul hozzá, forduljunk orvoshoz!
6. Tüdőt érintő fertőzés
Komolyabb oka is lehet annak, ha fájdalmas a csuklás. Állhat a hátterében tüdőgyulladás, bronchitisz, vagy éppen a tüdőszövet egyéb betegségei. Ha lázunk van, mellkasi fájdalmat, légszomjat is tapasztalunk, mindenképp gyógyszerre lehet szükségünk.
7. Idegrendszeri problémák
Bizonyos idegrendszeri zavarok is kiválthatják a fájdalmas csuklást. Szklerózis multiplex, stroke vagy traumás agysérülés (agyrázkódás) esetén is okozhatják az idegrendszer rekeszizmot irányító részének zavara miatt a csuklást.
Hogyan múlik el gyorsan a csuklás?

Megszünteti a fájdalmas csuklást, ha visszatartjuk a levegőt?
Sajnálatos módon még mindig nem tudnak a szakemberek egyetlen olyan dolgot mondani, amitől teljesen biztosan abbamarad a csuklás. De érdemes kipróbálnunk az alábbi trükköket a csuklás megszüntetésére:
- Tartsuk bent a levegőt 5-10 másodpercig!
- Igyunk vizet, lehetőleg hideget és lassan, ez az idegrendszer ingerlésével jó eséllyel megszünteti a fájdalmas csuklást!
- A torok hátuljának ingerlésével – gargalizálás vagy lassú nyelés – aktiválhatjuk a rekeszizmot irányító idegeket és megszűnhet a csuklás.
- Nyomjuk meg óvatosan a rekeszizmot, vagy húzzuk fel a térdünket a mellkasunkhoz, ez segíthet ellazulni, így a csuklás is abbamaradhat.
- Próbáljuk ki az úgynevezett Vasalva-manővert! Lélegezzünk ki, miközben csukva van a szánk és befogtuk az orrunkat. Ez jó eséllyel megszünteti a csuklást, mivel azt az ideget stimulálja, ami a rekeszizmot irányítja.
Forrás: Popsugar, fotó: Unsplash