Kattog az állkapcsod? Csikorgatod a fogad? Ez a kevéssé ismert betegség okozhatja!

2025. február 19.
Nem túl ismert állapot az úgynevezett temporomandibuláris diszfunkció, holott a felnőttek 10-15 százalékát érinti. Mi is közéjük tartozunk, ha már éreztük, ahogy kattog az állkapcsunk vagy csikrogatjuk a fogunkat. Mit kell tudnunk erről a problémáról? Miért baj, ha kialakul és hogyan kezelhető?
Fogcsikorgatás és állkapocs betegség TMD
  • A temporomandibuláris diszfunkció (TMD) az állkapocsízületet érintő problémák összefoglaló neve.
  • Bár rendkívül gyakori, mégis kevéssé ismert probléma a TMD.
  • Az állkapocscsontot, -ízületet és az azt körülvevő izmokat érinti a betegség, ami fájdalmas szövődményekkel járhat, ha nem kezelik.

Egy bizonyos kor után számítunk arra, hogy fáj a térdünk, derekunk. De az állkapocsfájdalommal járó úgynevezett temporomandibuláris diszfunkcióra (TMD) kevesen. Azt tudjuk, hogy vannak, akik csikorgatják a fogukat. Ők kapnak éjszakára harapásemelőt. Az állkapocs helyzetét is ismerjük. Arra azonban kevesen gondolunk, milyen gyakori, hogy pont itt jelentkeznek az izmokban és csontban fájdalmak.

Pedig a felnőttek 10-15 százalékát érintik a TMD-vel járó panaszok, mégis kevesen ismerik ezt az állapotot. Szerencsére az esetek nagy részében nem igényel kezelést a fájdalmas jelenség, de van, amikor muszáj orvoshoz fordulnunk a problémával.

Honnan tudhatjuk, hogy az állkapcsunk kattogása, ropogása gondot jelez? Egyáltalán TMD a problémánk oka, vagy csak elfeküdtük alvás közben?

Mi valójában a temporomandibuláris diszfunkció (TMD)?

„Röviden úgy foglalhatjuk össze, hogy a TMD esernyője alá tartozik minden olyan tünet vagy működési zavar, ami az állkapoccsal függ össze” – magyarázta el Dr. Karyn A. Kahn fogorvos. Három fő csoportba sorolhatók a TMD-s panaszok:

  1. Az állkapocsízület problémái
  2. A rágóizmok problémái
  3. Fogcsikorgatással és állkapocsproblémákkal összefüggő fejfájás

Mivel a TMD problémakörébe számos dolog tartozik, a tünetek is roppant szerteágazók. Számos jele lehet a fogorvos szerint annak, hogy nálunk is temporomandibuláris diszfunkció okozza a problémákat:

  • Az állkapocs ugrálása, kattogása
  • Fájdalom az arcban
  • A fogak lepattanása, törése a fogcsikorgatás miatt
  • Az állkapocs mozgásának korlátozottsága (szájzár)
  • Fej- és/vagy fülfájás

Érdekesség, hogy a nőknél gyakrabban jelentkezik a TMD, mint férfiaknál, ám még a szakemberek sem tudják az okát. Korábbi kutatások az ösztrogén és az állkapocsfájdalom között találtak összefüggést. Ám az is hozzájárulhat, hogy a nőket másképp érinti a stressz, sokkal gyakoribb a stressz általi fogcsikorgatás, az állkapocs feszülése. 

Mi okozza a TMD-t?

Ahogy a probléma tünetei, úgy okai is szerteágazók és sokfélék lehetnek. 

  • Fizikai trauma (az állkapcsot ért ütés például)
  • Genetika
  • Az állkapocs genetikai felépítése, csontszerkezet
  • Életmódbeli szokások (például a túl gyakori rágózás vagy sok rágós étel fogyasztása)

Azt is megfigyelték, hogy gyakrabban jelentkeznek állkapocsproblémák azoknál, akik egyéb krónikus fájdalommal – például fibromialgiával, hátfájással, medencetáji fájdalommal – küzdenek. 

A Stanford Egyetem tudósai egy korábbi vizsgálatban a stresszt találták az egyik legnagyobb rizikótényezőnek a TMD esetén. Ez lehet munkahelyi vagy magánéletbeli tartós feszültség, de egy hirtelen, komoly veszteség, gyász is kiválthatja a temporomandibuláris diszfunkciót.

Hogyan kezelhető a TMD?

A szakemberek az állkapocsfájdalom kezelésében a lehető legkisebb beavatkozástól haladnak. Ha a fogcsikorgatás a probléma, éjszakára harapásemelőt javasolhatnak, ami megvédi a fogakat. 

De fontos része a TMD feloldásának a kiváltó okok feltárása, lelki tényezők kezelése is. Ebben viselkedés- és kognitív terápia, pszichológiai segítség is szükséges lehet. De ide tartozik az alvási és étkezési szokások alapos átgondolása is, illetve az állkapocs izmait lazító gyakorlatok elsajátítása.

Súlyosabb esetekben szükség lehet arra, hogy botoxot injekciózzanak a rágóizmokba. Ez segíthet a görcsös, fájdalmas állapot megszüntetésében. Végső esetben, ha a konzervatív terápiák nem működhet, műtétet javasolhat az orvos az állkapocs működésének helyreállítására.

Ha fájdalmat tapasztalunk az állkapocsban, érdemes szólnunk a fogorvosunknak. De ha csak időnként kattog, ropog az állkapcsunk, viszont nem fáj, valószínűleg nincs komolyabb baj. 

Forrás: The Guardian, fotó: Getty Images


Életmód