- A szellemszéklet kifejezés csak nevében félelmetes, a valóságban egy pozitív jelenségről van szó
- A szellemszéklet a bélrendszer ideális működését jelzi
- Az ideális bélsár számos körülmény függvénye
A szellemszéklet olyan bélsarat takar, amely nem hagy csúszásnyomokat a WC-csészében vagy csíkokat a vécépapíron. „A széklet olyan jól formált, hogy nem marad maradék széklet, amikor törlünk” – magyarázza Julia Barten, a Stanford Pelvic Health Center fizikoterapeutája. A szakember hozzáteszi, a szellemszéklet nem más, mint a tökéletes kaki.
Mi okozza a szellemszékletet?
A Bristol székletskála vizuális diagram, amely a székletürítést osztályozza, a szellemszékletet 4-es típusú kakinak minősíti. A szakember elmagyarázza, hogy a széklet sima, puha, kolbászszerű, ami nyomtalanul távozik. A gasztroenterológusok szerint a szellemszéklet ijesztő bélmozgásnak tűnhet, valójában attól nem félni, hanem törekedni kell rá.
A szellemszéklet könnyedén átjut az anális csatornán, lesüllyed a vécé aljára, és nem hagy nyomot. Mindez a bélrendszer jó állapotát jelzi. Szellemszéklet esetén a széklet konzisztenciája ideális, nem kell erőlködni és túlzásba vinni a törlést. Ez utóbbi két olyan tényező, ami olyan szövődményekhez vezethet, mint a krónikus viszketés, az aranyér vagy az anális repedések.
Az emésztés jó működéséről árulkodik, hogy a széklet a víz alá süllyed. (A lebegő széklet például magas zsírtartalomra utal). Ideális esetben a zsírok, a fehérjék és a szénhidrátok megfelelően lebomlanak, az alkotórészeket a szervezet hatékonyan fel tudja használni.
Mi befolyásolja a szellemszéklet kialakulását?
A bélsár állaga számos körülmény függvénye, azt befolyásolja az étrend, a stressz-szint, az alvás és a testmozgás mértéke.
A rostdús étrend megnöveli a székletet, és úgy néz ki, mint a 4-es típusú kaki a Bristoli székletskálán. Szakemberek szerint törekedni kell a napi 25-30 gramm rost elfogyasztására. Minél több rostot eszünk, annál jobb lesz a széklet állaga, annál könnyebb lesz a székletürítés, és annál kevesebb vécépapírra lesz szükség.
„A bélrendszert irritáló ételek kerülése fontos a jól formázott széklet érdekében” – magyarázza Barten, és hozzáteszi, bizonyított, hogy a testmozgás javíthatja a bélmozgást. „A rendszeres szív- és érrendszeri gyakorlat javítja az idegrendszer szabályozását, a mozgás pedig szó szerint segíti a dolgok jobb mozgását – az ízületeinket, az izmainkat és a beleinket” – mondja Barten. Ideális esetben hetente százötven percet kellene edzéssel tölteni, de már egy napi rövid séta is sokat javít a belek egészségén.
Fontos körülmény a minőségi alvás is, a legjobb lenne, ha napi hét-nyolc órát aludnánk. „A zsigerünk az érzelmi központunk” – magyarázza Barten, és hangsúlyozza, ma már köztudott, milyen fontos a kapcsolat az elme és a bélrendszer között. A szakember szerint nem szabad spórolni az öngondoskodással!
Forrás: Huffpost Fotó: Getty Images