Egy is sok belőlük, de a nárcisztikusoknak 5 típusa is van: melyikkel találkoztál már?

2025. április 14.
A nárcisztikus emberek sokféle álarcot ölthetnek – lehetnek harsányak, sebezhetőek, közösségiek, ellenségesek vagy épp rosszindulatúak. A közös nevező mindig a manipuláció és az empátia hiánya. Lássuk a nárcisztikus személyek 5 típusát!
narcisztikus személyiség típusai
  • A nárcisztikusoknak a mindennapokban 5 típusát különböztetjük meg.
  • Létezik grandiózus, rejtett, közösségi, ellenséges és rosszindulatú nárcizmus.
  • Elmondjuk, melyik típussal hogyan érdemes bánni.

Találkozni egy nárcisztikus emberrel érzelmileg kimerítő élmény lehet, de ha ez a bizonyos személy egy közeli hozzátartozónk, netán a partnerünk, az még összetettebb problémákhoz vezethet. „Egy nárcisztikus mellett gyakran úgy érezhetjük, mintha elveszítenénk a saját hangunkat, sőt, akár a saját identitásunkat is” – figyelmeztet Virginia Gilbert család- és párterapeuta.

A nárcizmus megértése segíthet abban, hogy megtanuljunk határokat húzni, visszaszerezzük önbecsülésünket, és újra megtaláljuk önmagunkat. Ehhez érdemes pszichológus segítségét kérni, vagy akár szakirodalmat olvasni a témában. Fontos hangsúlyozni, hogy a nárcizmus kifejezés utalhat egy személyiségvonásra is, vagy magára a nárcisztikus személyiségzavar hivatalos diagnózisára.

A mindennapokban a szakértők a nárcisztikusok öt altípusát szoktak elkülöníteni, melyek gyakran átfedik egymást, de fontos jellemzőkben különböznek. Lássuk ezeket!

A nárcisztikus személyek 5 típusa

1. Grandiózus (vagy nyílt) nárcizmus

Ez a nárcizmus legismertebb, leglátványosabb formája. A nagyzoló nárcisztikusokat könnyű felismerni: harsányak, magabiztosnak tűnnek, dominálják a társasági helyzeteket, és minden szavukból sugárzik, mennyire különlegesnek tartják magukat. Folyamatosan elismerésre és figyelemre vágynak, és gyakran úgy viselkednek, mintha a világ csak értük létezne.

Jellemzőik közé tartozik az arrogancia, a felsőbbrendűség érzése, az empátia hiánya és az állandó megerősítés iránti vágy. Szeretnek dicsekedni, eltúlozni a sikereiket, hírességekre hivatkozni, vagy épp nagyvonalú gesztusokkal vonzani a figyelmet. Másokat könnyen kihasználnak, mert úgy érzik, hogy nekik jár, amit akarnak – függetlenül attól, kit vagy mit kell ezért feláldozniuk.

  • Hogyan bánjunk velük? Ne ossz meg velük bizalmas információkat, és ne várj érzelmi viszonzást – még közeli kapcsolatban sem. Határozd meg, meddig megy el a beszélgetés, és gyakorold a „szürke szikla” módszert: válj unalmassá számukra. Ha muszáj szóba elegyedned velük, tartsd könnyed témánál a beszélgetést, és inkább kérj tőlük véleményt – ez kielégíti az egójukat anélkül, hogy mélyebbre engednéd őket.

2. Sebezhető (vagy rejtett) nárcizmus

A rejtett nárcisztikusok csendesebbek, visszahúzódóbbak, gyakran önsajnáló vagy mártír szerepbe helyezkednek. Elsőre akár sérülékenynek, félénknek vagy önkritikusnak is tűnhetnek – de a felszín alatt ugyanúgy ott munkál bennük az önközpontúság és az elvárás, hogy különleges bánásmódban részesüljenek. Csak épp nem dicsőségért küzdenek, hanem sajnálatért.

 

A rejtett nárcisztikusok gyakran önsajnáló vagy mártír szerepbe helyezkednek

A rejtett nárcisztikusok gyakran önsajnáló vagy mártír szerepbe helyezkednek

Manipulatív viselkedésük kifinomultabb: bűntudatkeltés, érzelmi zsarolás, passzív-agresszív megjegyzések és a „nézd, mit tettél velem” típusú kommunikáció jellemzi őket. Úgy érzik, a világ tartozik nekik – mert sokat szenvedtek, mert mások nem értik meg őket, vagy mert nekik soha nem jön össze semmi. A rejtett nárcisztikusok gyakran másokra vetítik ki a saját felelősségüket, így a környezetükben élők bűntudatot éreznek, és kötelességüknek érzik, hogy gondoskodjanak a nárcisztikus érzelmi jóllétéről.

  • Hogyan bánjunk velük? A legfontosabb taktika velük szemben, hogy világossá tegyük: nem mi vagyunk felelősek az ő érzelmeikért. Tartsuk fenn a határainkat, és ne engedjük, hogy a bűntudat uralja a kapcsolatot. „A rejtett nárcisztikusokból hiányzik a belső irányítás, azt hiszik, hogy a rossz dolgok csak úgy megtörténnek velük, és megsértődnek, amikor mások teljesen racionálisan reagálnak a helytelen viselkedésükre” – mondta Gilbert. „Álljunk ellen a késztetésnek, hogy szembesítsük őket a viselkedésükkel. Csak támadásként fogják megélni.”

3. Közösségi nárcizmus

Ez a típus a legmegtévesztőbb: kívülről gyakran úgy tűnik, mintha önzetlen, empatikus, segítőkész emberek lennének. Szerepet vállalnak jótékonysági akciókban, közösségi ügyekben, sőt, morális iránytűként pozicionálják magukat – de mindezt nem valódi törődésből, hanem azért, hogy csodálják őket. A jó cselekedetek náluk gyakran a dicsőség eszközei, nem a céljai.

Ha nem kapják meg a kívánt elismerést, könnyen frusztrálttá, indulatosabbá, vagy épp bántóvá válnak – főleg azokkal szemben, akik közel állnak hozzájuk. Képmutatásuk mögött gyakran elhanyagolás, manipuláció vagy akár érzelmi bántalmazás rejlik.

  • Hogyan bánjunk velük? Soha ne csak a látszat alapján ítéljünk. Dokumentáljunk minden fontos interakciót, és kerüljük azokat a helyzeteket, ahol kettesben maradunk velük. Ne próbáljuk leleplezni őket a nyilvánosság előtt – ez könnyen visszafelé sülhet el, mivel a közösség gyakran védelmébe veszi őket. Inkább tartsuk az érzelmi távolságot, és kezeljük őket tárgyilagosan.

4. Ellenséges nárcizmus

Az ellenséges nárcisztikusok számára az élet harctér. Minden kapcsolatban dominálni akarnak, minden helyzetben győzni. Versengők, kritikusak, agresszívek és impulzívak – és ha úgy érzik, veszélyben az egójuk, támadásba lendülnek.

A világot fekete-fehérben látják: győztesek és vesztesek, erősek és gyengék, okosak és buták. A másokkal való kapcsolat számukra nem együttműködés, hanem erőfitogtatás. A gyerekkori traumák, elismerés hiánya vagy instabil környezet sokszor megalapozza ezt a személyiséget.

  • Hogyan bánjunk velük? Tartsuk minimálisan a kapcsolatot. Ne vitatkozzunk, ne próbáljunk logikával vagy érzésekkel hatni rájuk. A legjobb stratégia: ne kapjuk fel a vizet, ne reagáljunk azonnal. Írásos kommunikáció, rövid, tárgyilagos válaszok, és a provokációk teljes figyelmen kívül hagyása – ez a túlélés kulcsa.

5. Rosszindulatú nárcizmus

A legveszélyesebb altípus. A rosszindulatú nárcisztikus rideg, számító, szadista és manipulatív. Képes megfélemlítéssel, megalázással, kontrollal uralkodni mások felett. Gyakran paranoiás, úgy érzi, mindenki ellene van – és ezért mindent megtehet a „túlélésért”.

Viselkedésük pszichopátiás jegyeket mutat: nincs bennük együttérzés, örömüket lelik mások szenvedésében, és hosszú távon is képesek bántalmazni – gyakran rejtett módon, például gázlángozással vagy karaktergyilkossággal.

  • Hogyan bánjunk velük? Ha lehet, ne bánjunk velük sehogy. Teljes eltávolodás, kapcsolatmegszakítás, akár anélkül, hogy szóvá tennénk. Ha ez nem lehetséges – például közös gyerek miatt – akkor a legfontosabb az önvédelem: mindennek legyen írásos nyoma, tartsuk a kommunikációt tárgyilagosan (rövid, informatív, barátságos, határozott), és építsünk ki erős támogatói hálót magunk körül.

Még több pszichológia:

Fotó: Getty Images Forrás: HuffPost


Életmód
Ne maradj le!