1. Kövessünk másokat
Számos vegán youtuber, instagrammer és blogger segít januárban azoknak, akik időszakosan vagy egy életre a növényi alapú étkezés vagy a vegán életmód mellett tennék le a voksukat. Csapatban könnyebb a váltás, így kövessük ezeket az embereket a közösségi média felületein, vegyünk ki a könyvtárból vagy vegyünk egy-két témába vágó könyvet, esetleg nézzünk meg néhány sorozatot a veganizmusról! Magyar fronton például Steiner Kristóf, NoraSpiration, fatimapanka vagy Soulshine by Andi csatornája és feedje segíthet, de a Magyar Vegán Egyesület vagy a Felelős Gasztrohős tevékenysége is a hasznos lehet. Mindezek mellett vannak hasznos és barátságos zárt Facebook-csoportok is, melyből recepteket és bátorságot gyűjthetünk – és barátokat is szerezhetünk – a hónap során.
2. Tervezzünk!
Legelőször érdemes egy receptgyűjteményt, egy heti menütervezőt és egy étteremlistát összeállítani, hiszen így, pontról pontra lebontva kevésbé ijesztő lehet a váltás. Nézzük meg, a növényi összetevőket honnan tudjuk a legegyszerűbben és legtudatosabb módon bevásárolni, melyek azok az éttermek, amelyeket esetleg könnyedén útba ejthetünk egy-egy zűrös napon és hogy miből érdemes vészhelyzet esetére betározni otthon. (A zab és a konzerv hüvelyesek például sok kezdő vegánt húztak már ki szorult helyzetükből.)
3. „Veganizálás”
Szuper lehetőség a veganuár arra, hogy más konyhák ízeivel is megismerkedjünk, azonban néha, ha ránk tör a nosztalgia, jó, ha van néhány klasszikus húsos-tejes-tojásos recept is a zsebünkben, amit könnyen veganizálhatunk. A tojást például csicseriborsóliszttel és fekete sóval, a húst szejtánnal, tofuval, sült padlizsánnal vagy vörös babbal, a tejtermékeket szójakrémekkel, zabtejszínnel, kesusajtokkal, a mézet pedig juharsziruppal vagy agavéval helyettesíthetjük olykor.
5 vegán recept – ha már nem tudod, mit főzz a veganuár alatt
A veganuary (azaz vegán január) kihívás egyre több embert vonz, aki viszont nem jártas a növényi alapú étkezésben, könnyen kifogyhat az ötletekből. Íme 5 szuper és egyszerű Marie Claire-recept, hogy újra lendületet nyerj a veganizálás havában:+1. Ne a tökéletességre törekedjünk
Ha véletlenül becsúszik egy-egy nem vegán termék, akkor se dőljünk a kardunkba, gondoljunk azokra az étkezésekre, amikor sikerült betartanunk az önmagunknak állított célokat. Már heti 1-2 vegán nappal is rengeteget csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat és sokat tehetünk az egészségünk megőrzéséért. Inkább legyen egy „tökéletlen”, de kiegyensúlyozott hónapunk, mint hogy végig stresszként éljük meg a kihívást és elmenjen egy életre a kedvünk a növényi táplálkozástól és a vegán életformától.
Fotó: Unsplash