Az egészséges ételekhez ma már sokkal könnyebb hozzájutni, mint 20 vagy 30 évvel ezelőtt. Az azonban biztos, hogy mindig kihívás valami újdonságot bevezetni a gyerekek étkezésébe. Azonban nem lehetetlen! Íme három egészséges uzsonnaötlet, amit szeretni fog a gyerek!
A gyerekkori elhízás sajnos Magyarországon is egyre nagyobb gondot jelent, ami nemcsak esztétikai problémának számít, hanem számos betegség kialakulásának kockázatát is növeli. A cukros üdítők, az édességek és a sós rágcsálnivalók mind-mind felesleges kalóriákat juttatnak a szervezetbe, értékes összetevők nélkül. Nagy előnyük viszont, hogy pikkpakk bedobhatók az uzsonnásdobozba és az iskolatáskába, így gyorsan megoldhatjuk velük a „mit vigyen a gyerek a suliba”-gondot.
Pedig a valóban jó tízórai vagy uzsonna legfőbb ismertetőjegye egyáltalán nem ez. A praktikusságnál sokkal fontosabb, hogy a gyerekek olyan fogásokat egyenek a szünetben. amelyek hosszabb időre csillapítják az éhségüket és támogatják az egészséges testi-szellemi fejlődést.
- Fehérjében bővelkednek az olajos magvak és a hüvelyesek, kalciumot és vasat pedig mákból is magunkhoz vehetnek. Az olajos magvakat csomagolhatjuk magukban, a hüvelyesekből pedig készülhet szendvicskrém, amit a gyerekek az iskolába is magukkal vihetnek.
- A szendvicsek alapját képezzék teljes kiőrlésű kenyerek vagy zsömlék, a zsíros felvágottak helyett részesítsük előnyben a soványabb változatot vagy az ezerféleképp elkészíthető szendvicskrémeket. Ezekre is szórhatunk olajos magvakat (szezámmagot, lenmagot, napraforgómagot vagy diót), de friss zöldségekkel és zsenge csírával is feldobhatjuk.
- Érdemes megkóstoltatni a gyerekekkel a zöldségekből készült fasírtot vagy hamburgert, ha ezek ízlenek nekik, akkor nagy hasznukat vehetjük az iskolai uzsonna összeállításánál.
- Nagyon jót teszünk a gyerekkel, ha gyümölcsöt is teszünk a dobozába. Ha tudjuk előre, hogy az egész almát vagy körtét biztosan érintetlenül hozza haza, kerüljön szemekre szedett, alaposan megmosott szőlő, áfonya vagy kockákra vágott keményebb barack.
Szendvicskrém fehérbabból
Hozzávalók:
- 30 dkg puhára főtt fehérbab
- 2 evőkanál citromlé
- 2 kiskanál tahini (szezámkrém)
- 2 kiskanál mustár
- 2 evőkanál víz
- Só és bors ízlés szerint
Így készül:
- A puha babot lecsepegtetjük, majd egy szitán áttörjük. Hozzáadjuk a szezámkrémet, a citromlé felét, kevés sót, borsot és a mustárt.
- Botmixerrel pürésítjük, majd megkóstoljuk, és ha hiányérzetünk van, hozzáadjuk a kimaradt citromlevet.
- Ha kell, kevés vízzel érjük el az igazán krémes állagot.
Aszalt barackos zabkeksz
Hozzávalók:
- 2 érett banán
- 2 evőkanál napraforgóolaj
- 8 dkg aszalt sárgabarack felaprítva
- 20 dkg kisebb szemű zabpehely
- 1 csipet fahéj
- Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és amíg forrósodik, elkészítjük a tésztát.
- Ehhez a banánt villával összetörjük, hozzáadjuk a zabpelyhet és az olajat, majd a fahéjat és az apróra vágott aszalt barackot.
- Vizes kézzel formázunk belőle diónyi golyócskákat, majd sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk őket és kissé kilapítjuk a kekszeket.
- 10-12 perc alatt sül készre.
Bögrés áfonyás muffin
Hozzávalók:
- 1 bögre (2 dl) natúr joghurt
- 2/3 bögre liszt
- 1/3 bögre szőlőmagliszt
- ½ bögre barna cukor
- ½ bögre napraforgó olaj
- 1 kiskanál szódabikarbóna
- 1 csipet só
- 3 tojás
- 20 dkg áfonya (vagy más gyümölcs)
Így készül:
- Összekeverjük a joghurtot és a tojást, beleszórjuk a cukrot, a kétféle lisztet, a szódabikarbónát, pici sóval ízesítjük és az olaj hozzáöntése után kikeverjük a tésztát.
- Az áfonyát folyó víz alatt egy tésztaszűrőben alaposan megmossuk és lecsepegtetjük.
- Beleforgatjuk a tésztába, azután muffinpapírba kanalazzuk, ezeket muffinsütőbe ültetjük és 180 fokra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt (sütőfüggő!) készre sütjük.
- Mielőtt kivesszük a sütőből, tűpróbával megbizonyosodunk róla, hogy kellően átsült.
Fotó: Getty Images