Idén a világ 85 ezer múzeumának kilencven százaléka hónapokra bezárta kapuit a koronavírus-járvány miatt az UNESCO és a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának tájékoztatója szerint. Nyolcból egy múzeum pedig jó eséllyel soha többé nem nyit ki, derült ki az UNESCO elemzéséből.
A közösség megtartására, a jövőbeni látogatók érdeklődésének felkeltésére és a támogatók megtartására sok múzeum tartott élő oktató videobejelentkezéseket a közösségi oldalakon, vagy készített virtuális túrát például a Google Arts & Culture segítségével. Voltak viszont olyan múzeumok, amelyek nem teketóriáztak, és rögtön a legfiatalosabb közösségi platformon, a TikTokon jelentek meg, ráadásul igencsak modern tartalommal. Közülük is kiemelkedik a firenzei Uffizi Képtár oldala, ahol a reneszánsz csodás műalkotásaiból roppant szórakoztató módon készítettek például koronavírus-mémeket a múzeum kurátorai.
Itt van például rögtön Pietro Tenerani 19. századi híres szobra, Az elhagyott Psziché, amelyhez megtalálták a tökéletesen passzoló, drámia zenét, Adelé Someone Like You című számát. Több mint nyolcvanezren nézték meg eddig az „Összetört szív” képaláírással ellátott videót a múzeum TikTok-oldalán.
@uffizigalleries Broken heart 💔 #someonelikeyou #love #forever #loneliness #mood #art
Caravaggio ikonikus Medúzája nem úszhatta meg a koronavírus-mémesedést.
@uffizigalleries
Ahogy Botticelli festménye, a Vénusz születése sem maradhatott ki: a festmény segítségével az idei divatirányzatokat mutatják be, ahogy az Uffizi Képtár alkotói látják.
@uffizigalleries Spring/Summer 2020: corona look #catwalk #model #style #fashion #art
Több műalkotás montázsával pedig elkészítették azt is, ahogy az egyes festmények beszélgetnek és próbálják betartani a társadalmi távolságtartás szabályait.
@uffizigalleries Distance, please!! #socialdistancing #mood #comedy #art #nature
A felhasználók imádják az Uffizi Képtár videóit, rohamosan növekszik a múzeum rajongótábora. „Bárki is csinálja ezeket a videókat, remélem, fizetésemelést kapott” – írta az egyik követőjük a galéria TikTok-oldalán. Ilde Forgione, a múzeum adminisztrációs asszisztense áll a bejegyzések mögött. „Néha más nézőpontot kell adni az embereknek, hogy rádöbbenjenek, a művészet nem unalmas. A művészet nem az, amit az iskolában tanultunk. Hanem valami olyan, amit mi magunk fedezünk fel” – mondta Forgione a The New York Times-nak a videók készítésének alapötletéről.
Olvastad már?
Forrás: Insider
Fotó: Unsplash