10 hangzatos beauty kifejezés – te tudod, mit jelentenek?

2020. augusztus 14.
AHA-sav, hipoallergén, Q10, CC-krém – gyakran találkozhatsz velük a kozmetikumok dobozain, de vajon tudod is, hogy mit jelentenek pontosan? Szépségbloggerünk, Peonilla összegyűjtötte a legismertebbeket, hogy mostantól otthonosabban mozoghass az újhullámos szépségtermékek világában.

Anti-aging

Az anti-aging vagyis öregedés-ellenes készítmények olyan klinikailag bizonyított összetevőket tartalmaznak, amelyek késleltetik a ráncok kialakulását azáltal, hogy csökkentik a szabadgyökök káros hatásait és serkentik a kollagéntermelést. Ilyenek többek között az antioxidánsok (pl. zöld tea, Q10), a peptidek, az AHA-savak, a C-vitamin vagy a retinol. Akkor lehet valóban hatékony egy anti-aging kozmetikum, ha megnézed a termék INCI listáját, és ezeket az összetevőket a lista elején találod, hiszen ez azt jelenti, hogy a gyártó nem spórolt a hatóanyagokkal.

CC-krém

A BB-krémtől abban különbözik, hogy elsődlegesen a bőr színének kiegyenlítésére szolgál (CC, azaz Color Corrective) – tartalmaz például zöld pigmenteket a pirosas foltok elfedésére – és általában kicsit jobban is fed. Emellett hidratál és gyakran fényvédővel is gazdagított, sőt a legtöbb CC-krémben anti-aging összetevők is sorakoznak.

Esszencia

Állagra egy gazdagabb hidratáló tonik és egy vizesebb szérum között van, éppen ezért a bőrápolási rutinban e kettő között kaphat helyet. A zsírosabb, dehidratált bőrűeknek nagyon ideális lehet a használata, hiszen úgy tölti fel nedvességgel a bőrt, hogy közben nem nehezíti el azt.

Hámlasztók

A hámlasztók vagy peelingek a bőr felső hámrétegének eltávolítására szolgálnak. Ezáltal a felhám megújul, a bőr egyenletesebbé, ragyogóbbá, simábbá válik, az apró hibák (hegek, pigmentfoltok) halványodnak, a pórusok könnyebben tisztulnak, sőt a további bőrápoló készítmények is hatékonyabban szívódnak fel. Két csoportjuk van: a kémiai és a fizikai hámlasztók. A fizikai hámlasztók, más néven bőrradírok valamilyen apró szemcsés összetevőt tartalmaznak (pl. természetes magőrleményeket), amelyek segítségével mechanikusan, finom dörzsöléssel távolíthatjuk el az elhalt hámsejteket. Ezzel szemben a kémiai hámlasztók bizonyos savakkal oldják fel a lipidtartalmú sejtközi állományt, amely a felhám sejtjeit köti össze, így megkönnyítve az elöregedett sejtek eltávolítását a bőr felszínéről. A két legismertebb sav az AHA és a BHA sav. Míg az AHA (alpha-hydroxy acid) vízben oldódó savak (pl. tejsav, glikolsav) leginkább a bőr felső rétegében hámlasztanak és anti-aging hatásuk is van, addig a BHA (beta hydroxi acid) savak, amelyek zsírban oldódnak, képesek a pórusok belsejében hámlasztani. Ez utóbbi savaknak (pl. szalicilsav) gyulladáscsökkentő hatásuk is van, így pattanásos bőrre rendkívül jó hatással vannak. Fontos tudni, hogy ezek mindegyike fényérzékenyít, ezért nagyon oda kell figyelni, hogy használatuk mellett feltétlenül alkalmazzunk minimum 30 faktoros fényvédőt!

Highlighter

Ez a sminktermék az arc élénkítésére és bizonyos részek kiemelésére szolgál. Csillogó, fényvisszaverő pigmenteket tartalmaz és lehet krémes vagy porállagú is. Teljes arcra sose használd, ugyanis bizonyos bőrhibákat hangsúlyosabbá tesz. Jellemzően érdemes az arccsont feletti részre, a belső szemzugba, az orrnyeregre és az ajkak fölé, a Cupido-ívre felvinni egy picit belőle.

Hialuronsav

A bőrünkben természetesen megtalálható hidratáló anyag. Krémekbe és szérumokba is előszeretettel beleteszik, hiszen vízmegtartásban verhetetlen. Saját súlyának akár ezerszeresét képes vízben megkötni. A vízhiányos, dehidratált bőrrel csodát teszt, simábbá, puhábbá és ellenállóbbá teszi, és csökkenti a gyulladásokat is. Mindig nedves bőrre érdemes felvinni és utána valamilyen hidratáló krémmel bezárni azt, máskülönben a bőrből vonja el a vizet.

Hipoallergén

Ezt a kifejezést olyan termékek esetén használják, amelyek úgy lettek kifejlesztve, hogy minimalizálták a használatukkor potenciálisan jelentkező allergiás reakciók kockázatát. A bőrgyógyászatban mindig hipoallergén termékeket használnak, de egyre több drogériás kozmetikum és sminktermék dobozán is találkozhatsz ezzel a felirattal. Ez egyfajta megnyugvást adhat, de tudni kell, hogy mivel az irritáció sajnos teljesen egyéni, ez sem garancia a teljes biztonságra.

Micellás víz

Szögezzük le, a micellás víz nem arclemosó és a legtöbb esetben nem is tonik. Bár ma már kaphatóak olyan készítmények, amik tonikként is funkcionálhatnak. Az elsődleges szerepe azonban a smink eltávolítása. Maga a micella kifejezés apró gömböcskét jelent, amely mágnesként magához vonzza a zsíroldékony anyagokat, és magába zárja azokat, így rendkívül hatékonyan képes eltávolítani a szennyeződéseket a bőrről. Az arcápolási rutinod első lépéseként egy vattakorongra téve egy mozdulattal le tudod törölni vele az aznapi sminked maradványait. Ezután következhet az arclemosás.

Multimasking technika

Lényege, hogy mivel az arcunk nem homogén, a különböző területekre különböző pakolásokat használhatsz. A szárazabb részekre hidratáló, a pattanásos részekre méregtelenítő, a megereszkedett területekre pedig feszesítő maszkot kenhetsz, így gyakorlatilag minden problémát egyszerre orvosolhatsz.

Láttad már?

 

Natúrkozmetikum vagy biokozmetikum

A natúrkozmetikumok olyan kozmetikumok, amelyek nem tartalmaznak mesterséges adalékanyagokat, illatanyagot, színezékeket, ásványi olajokat és szilikonokat. Emellett a gyártó kerül bizonyos eljárásokat, mint pl. a génmódosítás. A natúrkozmetikumokon belül egy kisebb halmazt képeznek a biokozmetikumok, amelyek esetében meghatározott arányban ellenőrzött ökológiai termelésből származó mezőgazdasági alapanyagot is kell tartalmaznia a kozmetikumnak. Sajnos az igazsághoz hozzátartozik, hogy az ezekre vonatkozó egységes jogi szabályozás meglehetősen hiányos, ezért fontos, hogy ha biztosra szeretnél menni, mindig ellenőrizd az összetevőket és a tanúsítványok emblémáit (pl. BDIH) a termékek dobozán.

A cikk folytatásáért kattints Peonilla oldalára!

A cikk egy korábbi változata a Nők Lapja Egészség 2019/03. számában is megjelent.

Fotó: Unspalsh