Piros betűs esztétika, avagy így szépülj a menstruáció alatt

2024. szeptember 04.
Nem csak az otthoni ápolás esetén jó, ha számításba vesszük, hol tartunk épp a menstruációs ciklusban. Kozmetikai, esztétikai és orvos-esztétikai beavatkozásoknál szintén lényeges ez a tényező.
Fiatal nő hajat festet a fodrásznál
  • A menstruáció nemcsak a bőrápolásban, de fodrásznál és a gyantaszalonban is fontos szempont
  • Tájékoztatni kell a kezelést végző szakembert arról, ha épp piros betűs napjaink vannak
  • A menstruáció az otthoni szépségápolásban is fontos tényező

„A menstruáció napjai nem optimálisak a komolyabb esztétikai beavatkozásokra – mondja Darnai Kitti bőrterapeuta. – Nem kizáró ok, de jó, ha tájékoztatjuk a kezelést végző szakembert, hogy épp a vérzés idején vagyunk. Ilyenkor az egész szervezet érzékenyebb, és másképp reagál a különböző ingerekre, így az eljárásokra és hatóanyagokra is. Megterhelheti a szervezetet, ha a menstruáció idején vállalunk be egy intenzívebb terápiát, például komolyabb hámlasztást, tűs vagy rádiófrekvenciás, a bőr mikrosérülésével járó kollagénindukciós eljárást. A tapasztalat abszolút azt mutatja, hogy bizony eltérhet a kezelések hatékonysága, ha a menstruáció napjain végzik azokat.

Fiatal szőke nő arcmaszkot ken az arcára

Másképp működik a bőr a menstruáció idején

Ennek egyrészt az általános érzékenység fokozódása az oka: más a tűrésküszöbünk, erősebb a hőérzetünk, ezért nem biztos, hogy az optimális intenzitással lehet végezni a kezelést. Másrészt a bőr hamarabb kipirosodik, hevesebben reagál, ami szintén az intenzitás csökkentését teheti szükségessé. Ezekben a napokban ráadásul megváltozik a bőr kollagéntermelése és hosszabb lehet a gyógyuláshoz szükséges idő is.

Jobb ilyenkor a hidratáló, tápláló, jóleső masszázzsal kombinált, a bőr sérülésével nem járó, kényeztető kozmetikai terápiákat végezni. Különösen akkor fontos, hogy tájékoztassuk a szakembert, ha először járunk nála, hogy tudja, a menstruáció alatti hormonális állapot lehet az oka az intenzív kipirosodásnak, vagy orvosesztétikai beavatkozás esetén, hogy nagyobb figyelmet szenteljen az érzéstelenítésnek.”

A fodrásznál is fontos

Nem csak az arcbőrre, hanem bizony a fejbőrre, sőt a hajszálakra is hat a hormonrendszerünk ciklikus változása. Ternyák Kata mesterfodrász elárulja, hogyan alkalmazkodhatunk legjobban – például a hajfestéssel – ehhez a természetes ritmushoz.

„A hajszálunk a hajhagyma alatti merevítő izmocskán keresztül áll kapcsolatban az idegrendszerrel. Ezen át érkezik az információ a hajszálhoz arról, hogy például stresszesek, betegek vagyunk, vagy megváltozott bizonyos hormonok szintje a szervezetünkben – ami előfordulhat akár a normál női menstruációs ciklus vagy terhesség, esetleg bizonyos gyógyszerek hatására is. És a hajszál ezek alapján változhat: begöndörödhet vagy épp kiegyenesedhet, elveszítheti a színét, netán a megszokottól eltérően reagálhat a rá felvitt kémiai anyagokra (hajfestékre). A menstruáció idején érzékenyebb lehet a fejbőr, és kevésbé nyitott a kívülről felvitt hatóanyagok befogadására.

Szintén jelentősebb változás, hogy a fejbőr hőmérséklete melegebb lehet ezekben a napokban, amelynek hatására nagyobb az allergiás reakció kialakulásának kockázata, és a hajfesték hatékonysága is módosulhat. Hogy pontosan hogyan, az mindenkinél eltérő: van, akinél kevésbé, és olyan is, akinél jobban befogja ezekben a napokban a hajat a festék. Épp ezért szükséges, hogy tájékoztassuk a fodrászt, ha épp ebben a szakaszában tartunk a ciklusunknak. Régen ez a kérés még táblán kiírva is szerepelt a női fodrászatokban! Ma már ez nem lehet kötelező elvárás, de nagyon hasznos információ a szakembernek. Ennek ismeretében meg tudja adni a megfelelő tájékoztatást, és körültekintőbb szolgáltatást tud biztosítani.

Ahogy az arcbőr, úgy a fejbőr is a menstruációs ciklus elején, illetve a menstruáció előtti napokban érzékenyebb lehet, kellemetlenebbnek élhetjük meg a festést, a szőkítést, de akár magát a szárítást is, ezért ha tehetjük, a hajfestést, melírozást időzítsük a ciklus közepére.”

Szőr mentén

És ha már a kellemetlenségek csökkentésénél tartunk, ejtsünk szót az egyik legmacerásabb szépségteendőről, a szőrtelenítésről. Kovács Eta, egy gyantázással foglalkozó szalonhálózat vezetője ad hasznos tippeket. „A ciklus alatti hormonváltozásoknak az is a következménye, hogy a szervezet általánosan érzékenyebb, kevésbé tolerálja a kellemetlen érzeteket, alacsonyabb a fájdalomküszöbe. Emiatt pedig a gyantázás, az intimgyantázás vagy akár az epilálás is fájdalmasabb vagy zavaróbb érzés lehet.

Figyeljünk a testünk jelzéseire, ismerjük meg a saját menstruációs ciklusunkat, és ha ezt az érzékenységet, toleranciacsökkenést tapasztaljuk, akkor a szőrtelenítést időzítsük a kényelmetlen napokat megelőzően vagy azt követően. Ez egyébként nemcsak a közérzetünk miatt, hanem higiéniai okokból is fontos, különösen intimgyantázás esetén. Hasznos figyelembe venni még azt is, hogy a ciklus közepén jellemzően intenzívebb lehet a szőrnövekedés, ami azt jelenti, hogy a gyantázás hatása nem lesz olyan tartós, mint máskor – ebből a szempontból a ciklus első fele az optimális választás.”

Fiatal nő a bajuszát gyantázza

Nem mindegy, hogy a menstruációs ciklus mely szakaszában végezzük a szőrtelenítést

Amikor minden újra megváltozik

A kamaszkor és a várandósság mellett a menopauza, vagyis a változókor is egy olyan időszak, amely rendkívül komoly hormonális változásokkal jár. A menstruációs ciklus megszűnése, a szervezet hormontermelésének átalakulása bizony minden téren megmutatkozik. „Az ösztrogén és a progeszteron szintje csökken, ami tetten érhető a bőr állapotában és viselkedésében is” – magyarázza dr. Faluhelyi Dóra bőrgyógyász.

– Az alacsony ösztrogénszint kollagénvesztést és a bőr vízmegtartó képességének csökkenését okozhatja, ami szárazságot, rugalmatlanságot eredményezhet, valamint a finom vonalak ráncokká mélyülését. A menopauza utáni bőrápolási rutint ezért a bőr változásainak figyelembevételével, egyénre szabottan és lehetőleg szakember közreműködésével kell kialakítani – ennek részei például a jól megválasztott hidratáló és kollagéntermelést serkentő termékek és kezelések.” A hormonális változások természetesen a frizuránk állapotára is kihatnak: az alacsonyabb ösztrogénszint miatt szárazabbá válhat a fejbőr, viszketés, hámlás jelentkezhet, és a szálak is szárazabbak, sérülékenyebbek, fakóbbak lehetnek – a hajápolási rutin módosításához, finomhangolásához érdemes a fodrászunk segítségét kérni.

A teljes cikk a Marie Claire 2024/1-es lapszámában jelent meg!

Fotók: Getty Images