Több tényező is hozzájárul ahhoz, hogy az ajkaink állandóan kiszáradnak. Az itt található vékony és érzékeny bőr hamar reagál a változó környezeti tényezőkre, legyen az a hideg időjárás, a szél és az erős napsütés.
Az ajkak különösen érzékenyek a sminkben és a kozmetikumokban található vegyi anyagokra is, mivel a bőrszövet ezen a területen más felépítésű, mint az arcbőr többi részén. Például hiányoznak belőle a faggyúmirigyek, amik szükségesek a bőr hatékony védelméhez. Az ajkak néhány belső tényező miatt is kicserepesedhetnek, például bizonyos gyógyszerektől, folyadékhiánytól, és bizony a szájon át történő légzéstől is!
Az ajakápoló-paradoxon
A cserepes, hámló, száraz ajkak bizony könnyen kellemetlenné tehetik a mindennapokat. Az egyszerű megoldás ilyenkor, ha mindig van nálunk egy ajakápoló, ami segít megszüntetni a feszülő érzést. Az ajakbalzsamok lényegében arra szolgálnak, hogy védőgátat hozzanak létre az ajkakon, kompenzálva a faggyúmirigyeinek hiányát, és a szövetekben tartsák a nedvességet.
Ha azonban nem járunk utána alaposan, hogy melyek azok a termékek és összetevők, amik hosszú távon is segítenek helyreállítani a bőr egyensúlyát, könnyen egy ördögi körben találhatjuk magunkat. Ahogy egyre többet kenjük a szánkat, az egyre jobban kiszárad, amin aztán még gyakoribb ajakápolózással próbálunk meg segíteni, és így tovább…
Mely összetevők okozzák a problémát, és mit használjunk helyettük?
I. Okkluzív összetevők
Sok ajakápoló tartalmaz okkluzív anyagokat, például vazelint, amelyek a bőr tetején megülve egy olyan gátat képeznek, amely megakadályozza a nedvesség távozását. Ezzel együtt azonban ezek az anyagok megakadályozhatják, hogy az ajkak felszívják a külső nedvességet. Ez problémát jelenthet, és az ajakszárazság idővel súlyosbodhat.
Ezt keressük helyette: A természetes okkluzív anyagok, például a méhviasz, a sheavaj és a lanolin védőgátat biztosítanak anélkül, hogy teljesen elzárnák a bőrt a külvilágtól, így engedik a nedvesség és a tápanyagok felszívódását.
II. Humektáns összetevők okkluzív anyagok nélkül
Néhány ajakbalzsam tartalmaz humektánsoknak nevezett összetevőket, például hialuronsavat vagy glicerint, amelyek nedvességet vonzanak a bőrbe. Ha azonban ezek a nedvesítő összetevők nem párosulnak okkluzív anyagokkal, akkor valójában a bőr mélyebb rétegeiből vonhatják el a nedvességet, ami még szárazabbá teszi a bőrfelszínt.
Ezt keressük helyette: A hialuronsav, a glicerin, az aloe vera és a méz segít a nedvességet a bőrbe vonzani, így nagyszerű választás az ajakbalzsamokhoz. Ügyeljünk rá, hogy mindig párosuljanak okkluzív tulajdonságú anyagokkal!
III. Irritáló összetevők
Bizonyos összetevők irritálhatják az ajkakon található finom bőrt. Ezek közé tartozik a mentol, a kámfor és a mesterséges illatanyagok vagy aromák. Általános igazság, hogy ha bőr- és testápolásról van szó, próbáljuk elkerülni a mesterséges, szintetikus adalékanyagokat, és próbáljuk természetes eredetű összetevőkből álló termékeket választani.
Ezt keressük helyette: Száraz ajkak esetén is az olyan nyugtató összetevőket tartalmazó balzsamokat keressük, mint a körömvirág vagy a kamilla, amelyek hosszú távon is segíthetnek helyreállítani az irritált ajkakat.
IV. Túlzásba vitt alkalmazás
A túl gyakori ajakápoló-használat tulajdonképpen egyfajta függőséget alakít ki, és az ajkak elfelejthetik, hogyan is kellene működniük külső segítség nélkül. A folyamatos kenegetés megakadályozza, hogy az ajkak természetes módon szabályozzák nedvességtartalmukat, ezért a hidratáltság megőrzése érdekében függővé válnak az ajaktermékektől.
Ezt tegyük helyette: Próbáljuk meg fokozatosan ritkítani azokat az alkalmakat, amikor szinte kényszeresen újrakenjük az ajakápolót. Másrészről viszont arról is fontos gondoskodni, hogy a bőr megfelelően tudjon regenerálódni. A hámló, cserepes bőrt érdemes időről időre gyengéden eltávolítani. Az erre a célra kifejlesztett arctisztító kefe apró sörtéivel segít megszabadulni az elhalt hámsejtektől, simaságot és puha érzetet hagy maga után.
Forrás: Foreo Fotó: Getty Images