A Stony Brook Egyetem tudósai rájöttek, hogy az ízlést nem az idegsejtek egy bizonyos csoportja befolyásolja és határozza meg, mint azt korábban gondolták, hanem egymást átfedő neuronok az agyban. Ez a felfedezés ellentmond tehát annak az eddig érvényes(nek hitt) elképzelésnek, hogy az ételekkel kapcsolatos ízlésünket az agykéreg egy bizonyos részében található idegsejtek határozzák meg.
Amikor a szánkba veszünk valamilyen ételt vagy italt, az idegrendszerünk a nyelvünkből induló ingert továbbítja az agynak, ahol az agykéregben vált ki aktivitást. Emiatt gondolták azt a tudósok korábban, hogy egy ízlelő kéreg felelős azért, milyen ételeket fogyasztunk szívesebben, és ez eleve genetikailag kódolt.
„A kutatásunk ennek pont az ellenkezőjét bizonyította – mondta dr. Alfredo Fontanini neurobiológus, a kutatás vezető szerzője. – Ahelyett, hogy minden íz az agykéreg egy meghatározott neuronjában váltana ki aktivitást, minden íz az agykéregben szerte található idegsejteket összehangoltan mozdítja meg, mint egy zenekar hangszereit, amelyek különböző szólamokat játszanak.”
A felfedezés azért fontos, mert kiderült, hogy az ízlelés mégsem olyan eleve elrendelt és egyszerű dolog, mint ahogy eddig gondolták. Az idegsejtek taníthatók és átprogramozhatók, így az életmód- és étrendváltáshoz adhatnak segítséget a most megismert, ízérzékeléssel és ízleléssel kapcsolatos új felfedezések.
Olvastad már?
Forrás: Science Daily
Fotó: Unsplash