Egyszer használatos szatyrok, műanyag flakonok, ételtároló dobozok és csomagolás a négy leggyakoribb hulladékfajta az óceánokban. Ezek adják az ember által termelt szemét közel felét egy friss kutatás eredményei szerint. Csupán tízféle műanyag termék – köztük a kávéspoharak műanyagfedele és a horgászfelszerelések – az óceáni műanyagszemét háromnegyedéért felelnek. Ennek oka az, hogy nagyon lassan bomlanak le és nagyon széles körben elterjedtek.
A tudósok szerint fontos, hogy felmérjük, melyek a műanyaghulladék fő forrásai, hogy ezek betiltásával, korlátozásával csökkenteni lehessen az óceánokba kerülő szemét mennyiségét.
Roppant örvendetesnek tartják például a műanyag szívószálak és a fültisztító pálcikák betiltását Európában, ám a szakemberek szerint nem elégedhetünk meg ennyivel, sokkal több olyan gyakori hulladékforrás van, ami ellen fel kell lépnünk. „Nem ért meglepetésként minket, hogy a hulladék 80 százaléka műanyag az óceánokban, az azonban sokkolt minket is, hogy milyen nagy az elviteles ételek és italok szemetének aránya, ami nemcsak a gyorséttermek hulladékát jelenti, hanem a műanyag flakonokat, üdítős palackokat és dobozokat is – mutatott rá Carmen Morales-Caselles, a Cádiz Egyetem kutatója, a tanulmány vezetője. – Ez az információ megkönnyíti a döntéshozók helyzetét, hogy minél gyorsabban valódi lépéseket tegyenek annak megelőzésére, hogy a tengerekben és óceánokba kerüljön a szemét – ahelyett, hogy azt csak kihalásznák onnan” – folytatta a kutató.
A szívószálak és a keverőpálcikák a szemét 2,3 százalékát tették ki, a fültisztító pálcika és a nyalóka nyele 0,16 százalék volt a szemétben. „Jó, hogy ezek visszaszorítására már tettek lépéseket, ám nem ezek jelentették a fő szennyezőket. Ezek az intézkedések viszont elterelték a figyelmet a probléma gyökeréről – figyelmeztetett Morales-Caselles. – Ami a tengerekben zajlik, csak a baj tünete. A probléma eredete és a megoldás a szárazföldön van, és sürgősen tennünk kell ellene, mielőtt késő lesz.”
Forrás: The Guardian Fotó: Unsplash