A microCOVID kalkulátor alkotói abban szeretnének segíteni az egyszerűen használható eszközzel, hogy megkönnyítsék a döntést egy-egy tevékenységgel kapcsolatban, vajon érdemes és észszerű-e vállalnunk a kockázatot, mekkora eséllyel fertőződhetünk meg a koronavírussal.
Az oldalon beállíthatjuk az országot, az esemény jellegét, a különböző körülményeket, melyekről információink vannak, például a maszkhasználatra vagy a résztvevők oltottságára vonatkozó információkat. Választhatunk a meglévő forgatókönyvek közül, vagy személyre szabhatjuk azokat.
Ha például Magyarországon étterembe készülünk, ahol kint ülünk majd a teraszon, és várhatóan nem lesz más ember a közelünkben, csak azok a két dózissal beoltott emberek, akikkel találkozunk, megtudhatjuk, mennyire kockázatos ez a forgatókönyv. Ahogy változtatunk a különböző tényezőkön (nem kint ülünk, hanem bent, nem visel senki maszkot, stb.), láthatjuk, ahogy változik a kockázat mértéke alacsonyról magasra.
A számláló azt is megmutatja, egy ilyen esemény hány százalékát teszi ki a heti kockázatadagunknak. Egy microCOVID – a projekt alkotói által létrehozott mértékegység – egyenlő egy a millióhoz nagyságú eséllyel a megfertőződésre. Tehát, ha egy kültéri vacsora körülbelül 67 microCOVID, akkor az esélyünk a megfertőződésre 67 az egymillióhoz.
A microCOVID projekt legnagyobb erénye azonban kétségtelenül az, hogy ha bizonytalannak érezzük magunkat, tárgyilagosan vizsgálhatjuk meg, a különböző élethelyzetek mekkora kockázatot jelentenek koronavírus szempontjából, így talán jobb döntést hozhatunk.
Forrás: Smithsonian Fotó: Unsplash