- Amikor már elérnek egy bizonyos kort a gyerekek, az ottalvós tábor nyári rituálé a legtöbb családban.
- A szülők gyakran abban a reményben küldik gyerekeiket ottalvós táborba, hogy ők is ugyanazokat a pozitív élményeket tapasztalják meg, amit ők éltek át kiskorukban.
- Nem árt azonban felkészülni a szülőknek és a gyerekeknek néhány dologra az ottalvós tábor előtt.
Vannak gyerekek, akik repesve várják, hogy elindulhassanak az ottalvós táborba. Mások egyáltalán nem akarnak menni. És sok gyerek vegyes érzelmekkel viseltetik a tábor iránt. A szakemberek megosztottak néhány jótanácsot a szülőkkel a nyári táborral kapcsolatban, mielőtt útra bocsátanák gyereküket.
Készen áll a gyerekünk az ottalvós táborra?
Aviva Levine Jacobs pszichológus, rendszeresen táboroztat gyermekeket. Ő azt javasolja a szülőknek, alaposan figyeljék meg a gyerekek reakcióját, mikor felhozzák otthon a tábor témát. „Amikor az ottalvós tábor szóba kerül, az látszik a gyerekeken, hogy érdeklődnek, akarnak menni? – teszi fel a kérdést a szakember. – Annyi féle tábor van, minden érdeklődési körű és korú gyerek számára. Egy bizonyos téma, például a lovaglás, festés, falmászás, jobban megragadhatja a gyerekek érdeklődését.”
Ám ahhoz, hogy egy gyerek ottalvós táborba menjen, nem elegendő az, hogy érdekli. Muszáj, hogy az önállóság meglegyen. Egyedül fürdés, öltözködés, evés és „ami a legnehezebb: készen álljon arra, hogy nem az otthonában alszik” – mondta a pszichológus. – Aludt már a barátainál? Nem volt semmi gond? Az jó jel arra nézve, hogy az általános iskolás korú gyermekünk valószínűleg tudná kezelni azt a helyzetet is, amit egy ottalvós tábor jelent.”
Ha még nem állnak készen – ez teljesen független az életkortól, attól, hogy a társai már mennek-e ottalvós táborba vagy a szülők ennyi idősen már voltak-e -, tartsuk ezt tiszteletben és halasszuk el az ottalvós tábort egy évvel.
„Egyszer egy szülő amiatt aggódott, hogy a gyereke majd képtelen lesz egyetemre menni, ha még táborba sem akar elmenni – mesélte Levine Jacobs. – De ez csupán annyit jelent, hogy egy 11 éves gyereknek nem volt jó érzése az egész ottalvós táborral kapcsolatban és nem érdekelte. Ennyi.”
Hogyan készítsük fel a gyereket az ottalvós táborra?
Ha eldöntöttük, hogy a gyerekünk idén ottalvós táborba megy, rengeteg dolgot tehetünk, hogy a gyerekünk felkészültnek érezze magát, és pozitív értelemben izgatottnak.
- Beszélgessünk vele sokat arról, mit vár a tábortól, biztassuk rá, hogy kérdezzen tőlünk és idősebb gyerekektől is.
- Vele együtt nézzük át a tábor által küldött listát azokról a dolgokról, amiket vinni kell. Közösen csomagoljunk.
- Segítsünk úgy pakolni, hogy a lehető legkisebb eséllyel történjen baleset, folyjon ki valami vagy keveredjen el.
- Rejtsünk el bíztató üzeneteket a csomagban, írjunk kézzel írt levelet minden napra, amit a tábor alatt bonthat ki. Kerüljük azonban ezekben a túlzott érzelgősséget, azzal elbizonytalaníthatjuk a gyerekünket.
A leggyakoribb hibák, amit a szülők elkövetnek
Mielőtt bármit befizetnénk a táborral kapcsolatban, legyünk biztosak benne, hogy a gyermekünk készen áll és valóban menni akar abba a bizonyos ottalvós táborba. Emlékeztessük magunkat: ez nem rólunk szól. Ez a gyermekünk élményeiről, nem arról, hogy minket érdekel valami vagy sem. Minél kevésbé vonjuk bele magunkat.
Ne mutassuk ki azt sem, ha túlzottan aggódunk vagy szorongunk a tábor miatt. Ez felerősítheti az ő saját félelmeiket az ottalvós táborral kapcsolatban, ha vannak.
A szakember szerint nem biztos, hogy a legjobb módszer, ha megegyezünk a gyerekekkel: hazahozzuk őket korábban, ha nem érzik jól magukat. „Gyakori, hogy a szülők azt mondják, ha 5 napig kibírod és még mindig rosszul érzed magad, hazahozunk. A gyerekek szavukon fogják a szüleiket még akkor is, ha alapvetően már a második napon remekül érezték magukat és beilleszkedtek – mondta Levine Jacobs. – Inkább azt erősítsük a gyerekünkben, hiszünk abban, hogy készen áll egy ilyen kalandra. Beszéljük meg, hogyan érhetnek el minket és kaphatnak tőlünk bátorítást, ha szükségük van rá közben.”
Egy másik nagy hiba a pszichológus szerint, ha túl sokat kommunikálunk a gyerekekkel a tábor ideje alatt. Ez erősítheti a honvágyat a gyerekekben, holott alapvetően jól éreznék magukat.
Forrás: Huffington Post, fotó: Unsplash