- Ez a legkönnyebb módja a pszichopata emberek felismerésének.
- A szem ezúttal tényleg a lélek tükre.
- A PsychCentral című tudományos szaklapban megjelent cikkben írták le a szakemberek, mi árulja el a tekintetében és szemében a pszichopatát.
Hogyan ismerhetjük fel könnyen a pszichopata embert? Nézzünk a szemébe! Ebben az esetben valóban igaz, hogy a szem a lélek tükre. A PsychCentral című tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerzői ugyanis felfedték, mi az a jellegzetes vonás a szemükben, ami elárulja a pszichopata személyt.
A leghíresebb, szakemberek által is pszichopátiás személyiségnek nyilvánított emberek megfigyelésével állapították meg, milyen is a pszichopata tekintet.
A pszichopata tekintet jelei
„Klinikai szempontból a pszichopata tekintet nem orvosi szakkifejezés vagy diagnózis” – hangsúlyozta Dr. Stephen Benning, a Nevada Egyetem pszichológiaprofesszora, a tanulmány egyik szerzője. – Ugyanakkor az ember szemében, tekintetében is vannak olyan jelek, amik utalhatnak arra, hogy valakinek pszichopátiás személyiségjegyei vannak, így jobb távol tartanunk magunkat tőle.”
Az alábbi jelek utalnak arra a másik ember tekintetében, hogy pszichopatával lehet dolgunk:
- melegség, empátia, együttérzés hiánya a tekintetben a pszichopátia jele lehet
- tágra nyílt szemek (a szem fehérjének nagyobb része látható)
- kevés pislogás
- fenyegetőnek érezzük a pillantását
- a pupilla kicsi
- hosszan és intenzíven néz, bámul
Egy 2018-as tanulmányban, amit a Personal Disord című tudományos szaklapban publikáltak, a szakemberek beszámoltak arról is, hogy a pupilla reakciója gyakran lecsökken a pszichopata személyeknél. Egy másik, 2022-es vizsgálat is alátámasztotta ezt a megfigyelést.
Miből leplezhetjük le a pszichopata személyt a tekintetén kívül?
Más jele is van annak, ha pszichopata személlyel van dolgunk. A leggyakoribb jelek az empátia hiánya, nárcizmus, dominanciára való törekvés, ingerlékenység vagy éppen a félelemérzet hiánya lehetnek.
Sok esetben azonban „a pszichopata személyek a tekintetüket a másik irányítására, hatalmuk alá vonására, megfélemlítésére használják” – mutatott rá Dr. Naomi Murphy kriminálpszichológus, aki azt is hangsúlyozta: „ha valaki mellett kényelmetlenül érezzük magunkat, nem érezzük magunkat biztonságban, jobb, ha hallgatunk az ösztöneinkre és távol tartjuk magunkat ettől az embertől”.
Forrás: Marie Claire France, fotó: Unsplash