Megkeseríti meg az életed az ekcéma? Így tegyél ellene!

2024. november 19.
Beköszöntött az „ekcémaszezon”. Száraz bőr, makacs viszketés? A hideg időszak igazi kihívást jelenthet, különösen az ekcémával élők számára. Ám megfelelő ápolással a bőrünk nem csak simán átvészelheti a zimankós hónapokat, hanem csúcsformában is ragyoghat.
ekcema

A hideg időjárás beköszöntével sokan tapasztalják, hogy bőrük kiszárad, húzódik, viszket. Az ekcémával élők számára így különös kihívást jelenthetnek a téli hónapok, amit a száraz levegő, fűtés és légszennyezés tovább ront. Szerencsére léteznek azonban olyan megoldások, amelyek alkalmasak a bőr hidratálására és az ekcéma tüneteinek enyhítésére a hűvösebb hónapokban is.

Az ekcéma tünetei

Az ekcéma egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség, amely a világ lakosságának 10 százalékát érinti. Viszketéssel, bőrpírral és száraz, repedezett bőrfelületekkel jár, tünetei bármelyik életkorban megjelenhetnek, illetve vissza-vissza térhetnek. Leggyakrabban az arcon, a kezeken, könyökön és térden jelenik meg, de bármely testrészen előfordulhat. Rendszerint valamilyen alapbetegség kísérője, a kiváltó tünetegyüttes pontos oka sokszor nem vagy nehezen azonosítható. Összefüggésben állhat más allergiás betegségekkel, mint például az asztma vagy az allergiás nátha, ezért a korai diagnózis és kezelés kiemelten fontos.

Az ekcéma több formában jelentkezhet, és tünetei változatosak lehetnek:

  • Akut ekcéma: A bőr kipirosodik, viszket, apró hólyagok jelennek meg rajta, amelyek vakarás következtében sebekké, pörkökké alakulnak.
  • Krónikus ekcéma: Hosszan fennálló esetben a bőr megvastagszik, vöröses, hámlik, és utcakövezet-szerű, érdes felszínűvé válik.

Az ekcémát kiváltó okok alapján megkülönböztethetjük a genetikai és a környezeti eredetű ekcémát. Az genetikai eredetű ekcéma gyakran már gyermekkorban megjelenik, míg a környezetit külső tényezők okozzák. Ezek a tünetek kizárólag a beteg egyéni bőrreakciói, és semmilyen módon nem fertőznek, azonban személyre szabott kezelés javasolt.

Egyre gyakoribb „urbánus” gond

Az ekcéma előfordulása az elmúlt évtizedekben világszerte növekedett, különösen a városi lakosság körében. A városi környezetben magasabb a levegőszennyezés, a pollen- és poratka-koncentráció, valamint az egyéb allergének, amelyek jelentősen fokozhatják a bőr gyulladásos reakcióit.

Emellett a modern higiéniai szokások, a stressz, az étrend és a mozgáshiány mind hozzájárulnak a bőr állapotának romlásához. A gyakori tisztálkodás és antibakteriális szerek felborítják a bőr mikrobiomját és PH-ját, így szárazabbá és irritáltabbá teszi azt. A stressz és a helytelen táplálkozás gyulladást okoznak a szervezetben, ezáltal közvetlenül is kiválthatják az ekcémás panaszok súlyosbodását. A hidegebb hónapokban a mozgáshiány csökkenti a bőr oxigénellátását, ami lassítja a regenerálódást és növeli a kiszáradás kockázatát.

ekcema

Tippek a megelőzéshez

Az ekcéma fellángolása nemcsak kellemetlen, de az életminőséget is befolyásolhatja, éppen ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a megelőzésre.

  1. A legfontosabb lépés a bőr megfelelő hidratálása és védelme, különösen a hideg hónapokban, amikor a száraz levegő és a hőmérséklet-csökkenés tovább ronthatja a bőr állapotát. A megfelelő krémek a bőr hidratálása és visszazsírozása mellett hatékonyan csökkentik a viszketést és elősegítik a bőr természetes regenerálódását, amely nélkülözhetetlen a sebgyógyulás folyamatában.
  2. Télen különösen ajánlott a párásítók használata a beltéri levegő nedvességtartalmának növelésére, a természetes, légáteresztő ruházat viselése, amely kíméletes a bőrhöz.
  3. Kerüljük a túl forró vízzel való fürdést is, mert ez tovább száríthatja a bőrt. Ehelyett alkalmazzunk inkább langyos zuhanyt és ezt követően rögtön hidratáljunk.
  4. Szintén nagyon fontos, hogy törekedjünk a stressz kezelésére is.

Gyógynövényekkel a tünetek ellen

Ekcéma esetén a szteroidos krémek alkalmazása bár rövid távon hatékonyan csökkentheti a gyulladást és a viszketést, hosszú távon káros mellékhatásokkal járhat. Elvékonyíthatja a bőrt, és idővel a bőr természetes védekezőképessége is csökkenhet.

Éppen ezért érdemes a szteroidok helyett kíméletesebb, gyógynövényalapú készítményeket választani, amelyek természetes módon nyugtatják a bőrt és segítik annak regenerációját.

„A megfelelő kezelés alapja a bőrbarrier helyreállítása – ezt speciális, hipoallergén, illat- és színezékmentes lipidpótló krémekkel érhetjük el, amelyek segítenek megőrizni a bőr nedvességtartalmát, minimalizálják a gyulladást és megelőzik a tünetek súlyosbodását. A gyógynövényalapú lipo krémek ideálisak az ekcéma kezelésére és megelőzésére. A gyógynövényes összetevők, mint a panthenol, arginin és teafaolaj kíméletesen, természetes módon nyugtatják a bőrt, segítik annak regenerációját, és antibakteriális hatásukkal megelőzik a felülfertőződést, így támogatva a bőr védekezőképességének fenntartását” – emelte ki Dr. Kelen Ákos, a Dr. Kelen márka termékfejlesztő szakgyógyszerésze.

Fotó: Getty Images