Sztrókot okozhat a nyakropogtatás
Néha nagyon jó érzés kiropogtatni a nyakunkat, ám nem árt óvatosan végezni az ilyen mutatványt. Sérülést, és akár sztrókot is okozhat egy óvatlan mozdulat.
A nyakban feszültséggel teli gócok gyűlhetnek fel egy-egy stresszesebb napon, így rettenetesen jóleső érzés egy-két nyújtózkodással és fejkörzéssel kiropogtatni. “Nem veszélytelen azonban ez az aprócska mozdulat, volt már olyan esetünk, hogy egy egyszerű tévénézés közbeni nyakropogtatás sztrókot okozott egy páciensnél” – figyelmeztet Natalie Kunicki, a londoni mentőszolgálat mentőorvosa. Ugyan ez rendkívül ritka eset, ám ízületi sérülést könnyen okozhatunk magunknak a ropogtatással Marianne Ryan gyógytornász szerint.
Miért lehet veszélyes?
A nyak rendkívül érzékeny szerkezet, összetett mozgást végez. Amikor ropogtatjuk, a nyaki gerincszakaszt rendezzük át tulajdonképpen. Ez nem jelenti azt, hogy minden egyes alkalommal azért roppan a nyakunk, mert a gerincünk nincs a helyén, és a roppanó hang sem jelent problémát.
Akkor van baj, ha a gerincvelő idegrendszerét gátolja a ropogtatás, ha a rá helyezett nyomással elvágjuk az idegek közötti információáramlás útját. “A túl erőszakos ropogtatással irritálhatjuk, sőt károsíthatjuk az idegeket” – figyelmeztet a gyógytornász. Szélsőséges esetben akár egy véna fala is sérülhet, így vérrög keletkezhet, mely sztrókot okoz.
Semmiségnek tűnhetnek az apróbb szempanaszok, ám ha gyakran jelentkeznek, nem árt felkeresni egy szakembert.Szembetűnő tünetek, ilyen egészségügyi problémákról árulkodhat a szemünk
Van helyes módja?
A szakemberek egyöntetűen azt javasolják, hogy ha valamilyen nyakproblémánk van, egyáltalán ne ropogtassuk a nyakunkat. Próbáljuk meg helyette inkább csak előre hajtani a fejünket vagy oldalra egy intenzív nyújtózással, ez is remek feszültségoldó, és nem terheli a nyaki csigolyákat. “Ha hátrafelé hajtjuk a fejünket, ez sokkal nagyobb nyomást helyez a nyakra, ilyenkor következhetnek be a súlyos sérülések” – magyarázza Marianne Ryan gyógytornász.
Passzív módszerekkel is kiválthatjuk a nyak ropogtatását. Ha legközelebb azt tapasztaljuk, hogy görcsöl a nyakunk a sok monitornézéstől, ne kimozgatással próbáljuk semlegesíteni a feszültséget. “Masszírozzuk át inkább az ujjainkkal az érintett területeket, miközben mélyeket lélegzünk” – javasolja a gyógytornász.
Általánosságban elmondható azonban, hogy a legjobb megelőzni a nyaki izommerevség, feszültség kialakulását. Bár a munkahelyi stresszt nehéz elkerülni, ám ha rendszeresen mozgunk, nyújtó gyakorlatokat végzünk, jógázunk, pilatesezünk, illetve az alvás körülményeit kényelmes párnával optimalizáljuk, jó eséllyel elkerülhetjük, hogy nyakropogtatásra legyen szükség.
Fotó: Unsplash