A Smart Air Filters által készített átfogó tanulmányból kiderült, hogy a pólóanyag vagy a pamutvászon tökéletes alapanyag a fertőzések ellen védekezésként használt maszkok készítéséhez. Az ezekből készült maszkok is nagyjából olyan hatékonyak a vírusok kiszűrésében, mint az egyszerű orvosi maszkok, emellett megakadályozzák, hogy az arcunkhoz nyúljunk.
Maszk és a vírusok
Egy vizsgálat szerint az orvosi maszk az 1 mikron nagyságú baktériumok 97 százalékát szűri ki, a porszívó papírzsákja 95 százalékot, a konyharuha 83 százalékot, a pamuting 74, a 100 százalékos pamutpóló pedig 69 százalékot. Ezt a tesztet 1 mikron nagyságú baktériumokkal végezték, a koronavírus ennél százszor kisebb, 0,1 mikronnyi. Hatásos lehet az otthon készített maszk ellene? Ennek a kérdésnek a megválaszolásához a tudósok a Covid-19-nél ötször kisebb bakteriofág részecskével tesztelték az anyagokat.
Kínában a koronavírus tombolásának csúcsán az emberek papírzsebkendőből, konyharuhából, sőt, még narancsból is készítettek maszkokat maguknak.
Az eredmény meglepő volt: csupán hét százalékkal kevesebb vírusrészecskét szűrtek ki a házilag varrt maszkok, mint baktériumot. Bármilyen anyagból is készültek, ötven százalékkal kevesebb vírust lélegeztek be a maszkok viselői, mintha nem kötöttek volna semmi a szájuk elé.
Fontos a maszk átlélegezhetősége
Hogy milyen könnyen tudunk lélegezni a maszkban, nagyon fontos tényező. Ez befolyásolja ugyanis, mennyire kényelmes, ami pedig érthető módon kihat arra, milyen hosszan vagyunk képesek viselni. Bár a konyharuha és a porszívózsák jól szerepelt a teszteken, ám nagyon kemények és vastagok, így nehéz bennük a légzés. Két réteges konyharuhaanyagból készült maszkban kétszer olyan nehéz a légzés a tudósok szerint, mint az orvosi maszkban. Ezzel szemben a pamutvászon, jersey, selyem vagy lenvászon átlélegezhetősége könnyebb, mint az orvosi maszké.
Olvastad már?
Az átlélegezhetőséget és a részecskeszűrő képességet összesítve a tudomány szerint a legjobb anyag az otthoni maszk készítésére a pamutjersey és a pamutvászon. A cambridge-i tudósok szerint még egy mindenki háztartásában megtalálható anyag lehet nagy segítség, akár szűrőbetétként a maszkunkba: a papírtörlő.
Hogyan készítsünk maszkot otthon?
Már csak azért is hasznos, ha otthon készítjük el a maszkunkat, ha egészségesek vagyunk, hogy ne azok elől vásároljuk meg a gyógyszertárakban, drogériákban, akiknek nagyobb szükségük van az orvosi maszkokra.
Több könnyen elkészíthető útmutatót is találhatunk az interneten a saját maszkunk elkészítéséhez. Tartsuk szem előtt, hogy a széleknek szorosan illeszkedniük kell az archoz, és takarnia kell az orrot és a szájat egyaránt.
1. Varrás nélküli furoshiki maszk A japán furoshiki technika nem csak a hulladékmentes ajándékcsomagolásban jöhet jól. Csupán két percre, két hajgumira és egy 50×50 centiméteres anyagra van szükségünk hozzá (lehetőleg jersey-ből vagy pamutvászonból, ahogy a kutatásokból kiderült).
2. Hagyományos orvosimaszk-fazon Minimális varrással készíthetünk a hagyományos orvosi maszkhoz hasonló, négyrétegű pamutmaszkot. Varrógépre sincs szükségünk hozzá. Ha nem gumis, hanem kötős változatot szeretnénk készíteni, egyszerűen négy darab 25 centiméter hosszú szalagra cseréljük ki a két gumit.
3. Arcot követő maszk A jersey anyagokhoz tökéletes ez a fazon, amely némi szabást és varrási gyakorlatot is igényel, ám ennek elkészítése is nagyon egyszerű.
Fotó: Unsplash