Matt Stiles újságíró figyelt fel 2016-ban arra a jelenségre, miközben az 1994 és 2014 közötti születési adatokat vizsgálta, hogy az Amerikai Egyesült Államokban szeptemberben születik a legtöbb gyermek az év többi hónapjához képest. Szeptember 9. a csúcs: ezen a napon átlagosan 12 301 gyermek született a vizsgált húsz évben, szemben az átlagos tizenkétezres születési számhoz. Ám ez nem csak Amerikára érvényes. A fejlett világ legtöbb országában hasonló mintázat rajzolódik ki a statisztikákból. De mi az oka annak, hogy szeptemberben nagyobb a forgalom a szülőszobán, mint például májusban vagy januárban?
Ha vetünk egy pillantást a naptárra, máris sejthetjük az okot. A megtermékenyüléstől átlagosan 38 hét telik el a szülésig, ami azt jelenti, hogy a szeptember 9-én születő gyermekek december 17-én fogantak. A második leggyakoribb születésnap szeptember 19., ebben az esetben december 27. a fogantatás napja. Természetesen nem minden kisbaba születik pontosan a 38. hétre, ám a szeptemberi gyermekek valamikor december vége fel kerültek édesanyjuk hasába.
Az ünnepek környékén kevesebbet dolgozunk, többet ünneplünk és mulatunk, ami könnyen romantikus hangulatba hozza az embereket. Ezt támasztja alá egy 2018-as felmérés is, amely szerint a legtöbb eljegyzés is december folyamán történik.
A tudósoknak is megvan a saját elméletük arra, mi állhat a decemberi fogantatások magas száma mögött. Az egyik teória szerint a spermiumok kevésbé működőképesek nyáron, míg egy másik elmélet szerint a petesejtek és a petevezetékek nem engedik át a spermiumokat ezekben a hónapokban. Emellett hatással lehet a megtermékenyülésre a kutatók szerint a hormonháztartás megváltozása, amelyet a fényviszonyok változása okoz a téli hónapokban.
Olvastad már?
Forrás: Motherly
Fotó: Unsplash