A tanulmányban körülbelül négymillió ember koronavírus-teszt eredményeit összesítették, hogy megvizsgálják, milyen gyakori a SARS-CoV-2-vel való újrafertőződés. Mivel a teszteredmények az emberek orvosi adataihoz kapcsolódtak, a tudósok anonimizált adatokkal dolgoztak, és a dániai első hullámban, tavaly tavasszal pozitív tesztet produkálók adatait hasonlították össze a második, őszi hullám pozitív tesztjeivel, hogy kiszámolhassák az újrafertőződési rátát az országban.
Jó hír, rossz hír
Tavasszal az elvégzett 530 ezer teszt két százaléka volt pozitív. Közülük ősszel 0,65 százalékot ismét pozitívra teszteltek. Azok közül, akiknél az első hullámban negatív lett a koronavírus-teszt, a második hullámban 3,3 százalékukat tesztelték pozitívra. Ezek az eredmények azt sugallják, hogy körülbelül 80 százalékos védettséget eredményez az újrafertőződéstől, ha valaki átesik a Covid–19 betegségen. Ami még jobb hír lehet: az immunitás nem csökkent a tanulmány fél éves követési időszakában.
Ám amikor a tudósok életkorra lebontva is megvizsgálták ezeket az adatokat, rájöttek, hogy nem általános ez a védelem. A 65 év feletti korosztálynál például csupán 47 százalékban véd az újrafertőződéstől, ha egyszer már átesett valaki a koronavírus-fertőzésen. „Meglepett az idősebbekkel kapcsolatos eredmény – mondta Steen Ethelberg, a dániai Statens Serum Institut vezető kutatója. – Ez nagyon fontos felismerés. Muszáj ezt erőteljesebben kommunikálnunk, mivel nem számolhatunk azzal, hogy valaki védve van a betegséggel szemben, ha valaki már kicsit idősebb.”
Olvastad már?
Hogy jobban megvizsgálják annak lehetőségét, hogy valaki kétszer is elkapja a koronavírus-fertőzést, a kutatók elemezték a tesztek között eltelt időt. Ez a vizsgálat is hasonló eredményt hozott. A legtöbb embernél az újrafertőződéssel szembeni védelem 80-82 százalék.
A mutációk módosítják az immunitást
Mivel a tudósok olyan adatokat elemeztek, amelyek még a brit vagy a dél-afrikai variánsok megjelenése előttről származtak, így az eredményekben nem jelenhetett meg azon újrafertőződések száma, amelyet az újabb és újabb mutációk okoznak. Ethelberg és kutatócsoportja természetesen úgy tervezi, hogy megismétli a kutatást a harmadik hullám adataival is, hogy megnézzék, hogyan módosították a mintázatot az új koronavírus-variánsokkal való megfertőződések.
Ám még a vírusmutációk nélkül is kiderült, hogy a 65 év felettieknek célszerű beoltatniuk magukat, akár átestek a koronavírus-fertőzésen, akár nem, mivel a természetes fertőződés nem alakít ki hatékony védelmet a szervezetükben az újrafertőződéssel szemben. „Nem hihetjük azt, hogy védettek vagyunk, csak mert átestünk a Covid–19 betegségen – jelentette ki Ethelberg. – Bár kevésbé sürgető, ám bárkinek, aki volt koronavírusos, célszerű beoltatnia magát a betegség ellen, hiszen egyrészt tudjuk, hogy az immunvédelem nem százszázalékos, és akkor az új variánsokról még nem is beszéltünk.”
Forrás: Time Fotó: Unsplash