„Becsuktam a szemem, összeszorítottam a számat, és bementem a legközelebbi papírboltba – foglalta össze a kétgyerekes Mari, milyen stratégiát követett az idén a nagyobbik gyereke füzeteinek és tanszereinek beszerzésénél. – Új iskolatáskát szerencsére nem kell vennünk. A másodikba menő lányunknak tavaly, amikor az iskolát kezdte, igyekeztünk jó minőségűt választani táskából és tolltartóból is. Azok remélhetőleg még pár évig bírják, és legalább ezzel spórolhatunk.”
Hatalmas anyagi sokk az első osztály
A GfK egy korábbi, 2016-os felmérése szerint anyagilag az első osztály elkezdése a legnagyobb teher egy családnak. Hat évvel ezelőtt úgy számoltak, átlagosan 84 ezer forintot költött egy család arra, hogy megvegyen mindent – az iskolatáskától a füzeteken, ceruzákon, mindenféle felszerelésen át az íróasztalig és székig – az első osztályt kezdő gyerekének. Idén ez az összeg jóval százezer forint felett is lehet. „Szerencsére a középső lányunk kapott egy iskolatáskát, amikor három évvel ezelőtt kezdte a sulit, de nem volt kényelmes, nem szerette. A kicsi viszont, aki most lesz elsős, azóta próbálgatja, nagyon szereti, rengeteget játszottak vele iskolást. Így ő azzal kezdheti meg az első osztályt. Ezzel máris spóroltunk több tízezer forintot” – mondta a háromgyerekes Lia.
A felső tagozatos gyerekeknél már nem terheli meg ennyire a családi költségvetést a szeptember, akár 15 ezer forintból is meg lehet úszni a szülők szerint. Persze csak akkor, ha nem a legtrendibb, legmenőbb és legdrágább dolgokat válogatjuk. „A legidősebb fiunk most lesz hetedikes, neki nem kell új táska, szerencsére nem igényli, hogy Minecraft-mintás füzetei legyenek. Így alapvetően nem az ő tanszerei kerülnek majd a legtöbbe a családban” – értett egyet Helga, akinek mindhárom gyereke iskolás.
Megmentő webshopok
Bármennyire is jó együtt megnézegetni, megtapogatni és kiválasztani a füzeteket a következő tanévre, rengeteget spórolhatunk, ha idén a webshopokban nézünk körül és hasonlítjuk össze az árakat, termékeket. „Többen összeálltunk, hogy spóroljunk a szállítási költségen, és egyben rendeltük meg, ami a gyerekeinknek kell – mondta Nati, akinek a nagyobbik gyereke lesz másodikos, és nem csak költséghatékony, de időhatékony megoldást is keresett a tanszerek beszerzésére.
– A kulacs volt a kiindulópont, abból kell új idén, mert a tavalyinak befeketedett a gumitömítése. Ahonnan azt tudtam a legjobb áron rendelni, onnan szereztük be a többi dolgot is.
„Színes ceruzából tavaly 4-5 csomag is elfogyott a tanév alatt, így abból kapásból 3 csomaggal vettem, különbözőket, mert még nem jöttünk rá, melyik törik a legkevésbé. A grafitokkal még vártam, mert abból sem találtuk meg az igazit egyelőre, tavaly annyit kellett faragni, hogy napok alatt elfogyott egy ceruza.
Az egyetlen luxus az üzenő- és leckefüzet volt, azokból kapnak a lányok díszesebbet, drágábbat, hogy passzoljon a kulacsukhoz. Ez kárpótolja talán őket, amiért nem a boltban válogattunk. Összesen így lett 14 ezer forint a két másodikos tanszere, kulaccsal együtt.”
Tényleg szükség van rá?
A tanítóktól kapott listák jó kiindulópontot jelenthetnek arra, mit is kell vennünk a következő tanévre, milyen eszközökre lesz tényleg szükség. Idén arra is buzdítottak a tanárok a legtöbb osztályban, hogy nézzük át, mi az, ami még jó lesz a következő évben, ne vegyünk mindenből újat, csak ami tényleg szükséges. Ha listával vásárolunk – ahogy a napi/heti bevásárlásnál –, a tanszerek esetében is rengeteget spórolhatunk, mintegy védőpajzsként működik az impulzusvásárlás ellen.
„Nagyon kettős érzésem van most ezzel a témával kapcsolatban. Pont túl vagyunk egy költözésen, szanáláson, és azzal szembesültem, hogy annak ellenére, hogy úgy éreztem, én odafigyelek a vásárlásokra, fogyasztásra, mennyire sok dolgunk halmozódott fel teljesen indokolatlanul. Szóval alapból nagyon fontosnak érzem, hogy valahogy visszavegyünk a fogyasztásunkból, nem is keveset” – értett egyet Zsófi, akinek egy középiskolás és két általános iskolás gyereke van, tehát fontos szempont, hogy tetsszen a fiúknak, amit vesznek.
„ De újat csak akkor veszünk, ha valami elhasználódik. Iskolatáskából szeretnénk, ha alsóban kitartana, ami van. Nagy örömünkre a legkisebb fiunknak tetszett a bátyja alsós táskája, aminek semmi baja nem volt, és így a nagyobb fiú is kaphatott újat, amikor felsőbe ment. Füzetből általában olcsóbbakat vettünk és egy-két menő darabot, amit a fiúk választottak. Írószerből viszont igyekeztem jó minőségűt vásárolni.
Hogy mennyiben fogunk ezeken változtatni? Még nem tudom. Táskát, tolltartót, tornazsákot nem kell vennünk. Tornacipőt már rég a Decathlonban veszünk – olcsót. De mivel minden hétköznapi dolgon elkezdtünk spórolni, így a füzet-, írószervásárlásnál is biztosan figyelni fogom az árakat, akciókat.”
Fotó: Unsplash