- A macska tréningezésének kulcsa, hogy megtaláljuk, mi motiválja a kedvencünket, valamint a pozitív megerősítés.
- A macskák apró lépésekben haladnak és tanulnak. Csak rövid ideig tréningezhetjük egyszerre őket.
- Fontos, hogy türelmesek legyünk. A macskáknak több idő kell, hogy megtanulják, amit szeretnénk, mint a kutyáknak.
Azt tartjuk a macskákról, hogy mindig csak azt csinálják, amihez kedvük van. Emiatt gondolják sokan azt, hogy a macskák nem taníthatók és tréningezhetők. Valójában a legtöbb dolgot megtaníthatjuk a cicáknak is, amit a kutyáknak. Beth Brown macskaviselkedés-szakértő szerint rengeteg trükköt képesek elsajátítani a macskák:
- ülnek és pacsit adnak
- helyesen használni az almot
- pórázon sétálni
- odajönni, ha hívjuk
- bemenni a hordozójukba, ha valahova visszük őket
- ki-be járni a macskaajtón
Amellett, hogy első rangú TikTok-videókat készíthetünk arról, ahogy a macskánkat tanítjuk, a kedvencünknek kifejezetten hasznos is, ha tréningezünk vele. Egyrészt remek elfoglaltságot ad a cicának (akinek így nem támad kedve leverni dolgokat például), másrészt erősíti a kapcsolatot gazdi és kedvenc között.
Ha szeretnénk belevetni magunkat a macskánk tanításába, az alábbi öt dologra kell különösen figyelnünk a viselkedés-szakértő szerint.
1. Csak pozitívan!
Amikor tanítunk valamit, annak megerősítésére, hogy valaki jól vagy rosszul csinál valamit, két mód van:
- Pozitív megerősítés: amikor jutalmazzuk az elvárt viselkedést, például jutifalatot adunk a macskánknak, ha a kaparófát használja.
- Büntetés: ez azt jelenti, hogy a nemkívánatos viselkedés esetén megbüntetjük, például ha a kanapé lábát használja kaparófa helyett.
Ahogy a kutyáknál, úgy a macskák esetében is sokkal célravezetőbb a pozitív megerősítés, mint a büntetés. Utóbbi lehet, hogy átmenetileg meggátolja, hogy a macskánk megtegye, amit nem szeretnénk, ám ez nem tartós hatás.
Arról nem is beszélve, hogy sokkal kevésbé stresszes a tréning, ha a pozitív megerősítésre fókuszálunk a gazdi és a macska számára is.
Gyors tipp: mielőtt megbüntetnénk a macskát, mert valami olyat tett, amit nem szeretnénk, vezessük rá arra, mi lett volna a helyes. Ezután pedig, ha ezt megtette, jutalmazzuk meg.
2. Találjuk meg, mi motiválja a macskánkat
Lehet, hogy a kutyánk bármit megtesz a kedvenc ennivalójáért. A macskákat viszont kicsit nehezebb motiválni. Persze sok macskánál működik a jutifalat ugyanúgy, mint a kutyánál, ám vannak cicák akinél teljesen más jutalom válik be:
- játék vagy a kedvenc játékuk
- fésülgetés
- egy kis macskamenta
- dédelgetés és dögönyözés
Ha nem vagyunk biztosak benne, mi a macskánk kedvence, próbáljuk végig a lehetőségeket. De a jutalomfalatok közül is több ízt megnézhetünk, vajon a lazacos helyett egy csirkéset jobban szeretne-e? Ha elé tesszük mindkettőt, és a macskánk 10-ből 9-szer a csirkéset választja, a kérdés el is dőlt, kezdődhet a tanulás.
3. Szoktassuk rá a klikkerre
Az egyik leghasznosabb eszköz a macskák tréningezésére a kutyáknál is gyakran használt klikker. Ahogy a neve is mutatja, amikor benyomjuk, klikkelő hangot ad ki az eszköz.
Akkor kell klikkelni, amikor a macskánk valamit úgy csinál, ahogy mi kértük vagy szeretnénk. Ilyenkor a klikkelés után néhány másodperccel meg kell kapnia a jutalmat (jutifalatot, kedvenc játékát, simogatást, stb.) a cicának.
Az eszköz a pavlovi reflexre épít. A macska megtanulja, hogy a klikkelő hang egyet jelent a jutalommal. Emiatt egyre gyorsabban tanulnak és egyre inkább arra törekednek, hogy azt tegyék, amit kérünk.
Fontos, hogy a klikkelés után mindig meg kell jutalmaznunk a cicánkat, még akkor is, ha csak véletlenül klikkeltünk!
4. Jutalmazzuk a macskánk felajánlott viselkedését
Időnként az olyan tevékenységeknél is jutalmazzuk meg a macskánkat, ami természetéből fakadó, nem általunk elvárt dolog. Ezt nevezik felajánlott viselkedésnek.
Ha leül a cica, mondjuk azt, hogy ül, klikkeljünk, és jutalmazzuk meg. Néhány alkalom után a macskában megmarad, hogy ezt a testhelyzetet kell felvennie, ha azt mondjuk ül, és jutalom jár érte.
5. Ne egyszerre akarjunk mindent megtanítani
Ha a macskánknak valami bonyolultabbat tanítánk, mint az ül vagy fekszik, szedjük apróbb lépésekre. Minden fázist jutalmazzunk, így megfelelően rögzül a cicában az egész mozdulatsor.
Például ha azt szeretnénk, hogy a cicánk használja a macskaajtót, azt így taníthatjuk meg lépésenként:
- Nyissuk ki az ajtót.
- Vegyük rá a macskát, hogy ugorjon át rajta.
- Klikkeljünk és jutalmazzuk.
Ha a macskánk már ráérzett a tanulásra, nehezíthetünk. Ne adjunk a már megtanult, egyszerűbb feladatokért jutalomfalatot. Akkor klikkeljünk és jutalmazzuk, ha önállóan is átsétált például a macsaajtón, nem csak úgy, hogy mi nyitottuk ki.
Mielőtt szintet lépünk a macskánkkal a tanulásban, mindig legalább 80 százalékos biztossággal tudnia kell az egyszerűbb feladatokat végrehajtania.
A kutyát vagy macskát könnyebb tréningezni?
Nincs nagy különbség a kutya és macska tanítása között. Az alapelv ugyanaz mindkettőnél. Ugyanakkor nem lehet egy az egyben átültetni mindent, amit a kutyákkal csinálunk a macskákra.
A kutyák akár egy órán át képesek odafigyelni és tanulni, míg a macskáknál sokkal rövidebb ez az idő. A szakember szerint egy macskánál ne tartson 5 percnél hosszabb ideig egy ilyen tréning, eleinte 2 perc is pont elég a cicánknak.
Mit tegyünk, ha a macska nem akar tanulni?
Követtünk minden szabályt, de a macskánk csak bámul ránk üres tekintettel végig, miközben tanítani próbáljuk? Ennek hátterében általában szorongás, félelem vagy frusztráció áll.
Gyakori, hogy a környezet nem megfelelő ahhoz, hogy tréningezzük a macskát:
- Elvonja a figyelmét a környezet – A macskák érzékenyek az zajokra. Minden kintről jövő hangos zaj, kutyaugatás, kukásautó, elterelheti a figyelmét.
- A padlón akarunk tréningezni – A macskáknak nyomasztó lehet a hatalmas tárgyak között, lent a földön. Ha magasabban próbáljuk tanítani lehet, hogy nagyobb sikerrel járunk.
- Nem jókor jutalmaztuk meg – 3 másodpercen belül meg kell jutalmaznunk, ha a macskánk megcsinálta, amit szerettünk volna.
- Rosszkor akarunk tréningezni – Az időzítés nagyon fontos a tanulásnál. Ha például jutifalatokkal tréningezzük a macskánkat, evés után nem valószínű, hogy rá tudjuk venni a feladatokra.
Forrás: Insider Fotó: Canva