- Dr. Audrey Wystrach állatorvos mondta el részletesen, miért lesz sajtszaga a kutyánk mancsának, miért baj ez és mit tehetünk ellene.
- Bizonyos kutyafajták, mint például a bulldog vagy a mopsz, hajlamosabbak arra, hogy kialakuljon náluk a furcsa szag.
- Mindenképp forduljunk állatorvoshoz, ha azt tapasztaljuk a kutyánknál, hogy furcsa sajtszaga van a tappancsának.
A kutyáknál előforduló furcsa szagra van magyarázat. „Nagyon gyakran fordulnak hozzánk azzal a gazdik, hogy kutyájuk tappancsának sajt- vagy kukoricachipsszaga van – mondta dr. Audrey Wystrach állatorvos. – Általában a lábujjaknál érezhető a szag. Ezt a Proteus nevű baktérium okozza. Ez a mikroorganizmus szinte minden kutya és más állatfaj bőrén ott él. Egy putreszcin nevű vegyületet termel, ami a sajtszagot okozza.”
Miért pont az én kutyámnak lesz sajtszaga?
Az állatorvos elmagyarázta, hogy a Proteus miért pont a a kutyák tappancsán okoz sajtszagot. A baktérium a nedves környezetet kedveli ugyanis. „Nem véletlen az sem, hogy vannak olyan kutyafajták, melyek hajlamosabbak a jelenségre. A bulldogoknál, mopszoknál és Shar Peinél gyakori, mivel ezeknél a kutyáknál a bőrredőkben jobban megtelepszik a baktérium.”
De a nagy bundájú kutyáknál, mint a golden retriever, labrador retriever vagy bernáthegyi szintén gyakori, hogy a bundájuknak enyhe sajtszaga van. Ez is amiatt alakul ki, hogy a nagy szőrtömeg nehezebben szárad, ha átnedvesedik, ami remek táptalaj a baktériumnak.
Nem csak a sajtszag a baj
Sajnos nem csak annyi a baj azzal, hogy sajtszaga van a kutyánk tappancsának, hogy büdös. „Maga a szag nem veszélyes a kutyánkra nézve. Viszont azt jelzi, hogy nagy valószínűséggel gombás felülfertőződés történt. De allergia vagy valamilyen belgyógyászati betegség tünete is lehet.”
Ha a kutya tappancsa piros, irritált, váladékozik, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Hogyan előzhető meg a sajtszag?
Az állatorvos mindenekelőtt azt javasolja, tartsuk szárazon és tisztán a kutyánk tappancsát, hogy megelőzzük a sajtszagot okozó baktérium elszaporodását. „Séták után mindig töröljük át tisztítókendővel a kutya tappancsát, hogy eltávolítsuk a szennyeződést és kórokozókat. Fontos, hogy ha esős időben sétáltunk, szárítsuk is meg a mancsukat – mondta Wystrach. – A körömvágás is fontos higiéniai szempontból. Minél rövidebb a köröm, annál kevesebb koszt szed össze a sétákon.”
Ha minden óvintézkedés ellenére azt tapasztaljuk, hogy sajtszaga van a kutyánk tappancsának, forduljunk szakemberhez. Fontos, hogy kiderítsük, mi áll a jelenség hátterében és megfelelően kezeljük gyógyszeres samponnal vagy antibiotikummal.
Forrás: People Fotó: Canva