Biztosan mindannyiunkkal előfordult már, hogy lefekvés előtt túl fáradtak voltunk a smink lemosásához. Bár tudtuk jól, hogy ezért a húzásért nem feltétlenül lesz hálás a bőrünk, arról azonban valószínűleg fogalmunk sem volt, mennyire komoly bajokat okozhatunk vele. A következőkben bőrápolási szakértők magyarázzák el, mi minden történik a bőrünkkel ilyenkor.
Finom vonalakat és ráncokat okozhat
Miközben te szundikálsz, a bőröd nagyban dolgozik, hogy a sérült sejteket regenerálja – ha azonban sminkréteggel az arcodon alszol el, az megakadályozhatja ezt a természetes megújulási folyamatot. „Ha sminkkel alszol, az idő előtti öregedéshez vezethet, mivel a bőröd sejtmegújulási folyamatának útjába áll, és helyette belekezd az egészséges kollagén lebontásába” – magyarázza Crystal Koro esztétikai szakember. „A sejtmegújulási folyamat hatására a szőrtüszők zsírosodni kezdenek, majd az olaj a bőr felszínére áramlik. Ha a sminked csapdába ejti az olajat, az károsíthatja a bőrgátat, száraz bőrt okozhat, és láthatóbb finom vonalakat és ráncokat hozhat létre.”
Pattanásokat okozhat
„Fontos, hogy a sminket és egyéb felhalmozódott szennyeződéseket eltávolítsd a bőrödről, hogy megelőzd a pórusok eltömődését és az irritációt. A smink gyakran tartalmaz olajokat és más összetevőket, amelyek kiütésekhez vagy a bőr érzékenységéhez vezethetnek” – mondja dr. Marisa Garshick bőrgyógyász.
Szemirritációhoz vezethet
Oké, az alapozót fent hagyni egy dolog, de szemsminkkel aludni már egy egészen más téma. A szem körüli bőr az egyik legvékonyabb és legérzékenyebb terület az arcodon. „A szemhéj környéke érzékeny, ezért a smink viselése bőrpírhoz és duzzanathoz vezethet a szemkörnyék körül” – magyarázza dr. Garshick. Ráadásul, ha szempillaspirált vagy a vízvonaladon szemceruzát hagysz magadon, fennáll a szemirritáció és a szemgyulladás veszélye is.
Száraz és fakó bőrhöz vezethet
Ha a sminket éjszakára fent hagyod, az megakadályozhatja, hogy oxigén vagy tápanyagok jussanak a bőrödbe. És ahogy fentebb említettük, akadályozhatja az elhalt hámsejtek természetes leválását. „Ha sminkkel alszol, a bőr nem tud megfelelően hámlani. A természetes hámlás az epidermisz (azaz a bőr felső rétegeinek sejtjei) leválását jelenti. Ez a teljes réteg átlagosan 28 naponta regenerálódik, és a sminkkel való alvás lelassíthatja ezt a folyamatot, ami ahhoz vezet, hogy a bőr fakónak és száraznak fog tűnni” – mondja dr. Lauren Penzi bőrgyógyász.
Allergiás reakciókat válthat kis
Minden bőrtípusnál előfordulhat a sminkben alvás miatt irritáció, de az érzékeny bőr még hajlamosabb lehet a viszketésre, kiütésekre és bőrpírra. Dr. Garshick megjegyzi, hogy egyeseknél fennáll a kontakt dermatitis vagy az allergiás reakció veszélye is, ha a termékek összetevői túl sokáig maradnak a bőrön. Hozzáteszi: „Az alvás közbeni forgolódásból eredő súrlódás és a smink kombinációja irritációhoz vezethet, ami vörös, hámló vagy száraz foltok formájában jelenhet meg a bőrön”.
Fotó: Getty Images Forrás: PureWow