TikTokon elterjedt a „vérszegény ajak” kifejezés, miután Lexi Michaela sminkes feltöltött egy (azóta már törölt) videót, amin ajakfestéket használt, hogy élettel telivé varázsolja a „vérszegény ajkait”. A hozzászólók pedig az agyukat eldobva árasztották el a kommentszekciót, nem tudták ugyanis, hogy a vérszegénység kiszívhatja a pigmentet a bőrből, és okozhat sápadt, színtelen ajkakat.
- „Ezért olyan színtelen a szám?!”
- „Úristen! Nem tudtam, hogy ezért annyira sápadtak az ajkaim!”
- „Az én szám konkrétan szürke, ha nincs rajta semmi, annyira fura.”
- „Nekem olyan, mintha állandóan le lenne alapozva, pedig nincs.”
A „vérszegény ajak” nem orvosi kifejezés, de Dr. Andrea R. Dean, hematológus és onkológus a HuffPostnak elmondta, hogy a száj, bőr, a szemhéj belsejének és a körömágynak a sápadtsága valóban árulkodó jele az állapotnak. „A színváltozás annak köszönhető, hogy a vér eltolódik a kevésbé létfontosságú szervektől, például a bőrtől, a fontosabb szervekhez, például az agyhoz, amikor a hemoglobinszint alacsony” – magyarázta.
A hemoglobin egy vasat tartalmazó fehérje, amely vörösvértesteinkben található, amelyek oxigént szállítanak a szervezetben. Ha ezek a szintek alacsonyak, vérszegénységet tapasztalhatsz. Ez általában olyan tünetekkel jár, mint a szédülés, gyengeség, gyors vagy szabálytalan szívverés, mellkasi fájdalom, fejfájás és ebben az esetben a bőr elszíneződése.
@makeupbylexh my lips naturally have very little pigment (thx anemia ur the best ever) so this is everything to me🥲 it left the prettiest tint into the next day❤️ @Kylie Cosmetics transformative lip tint 💋 #liptint #lipstain #liptintoil #liptintviral #kyliecosmetics #kylielipoil #wizardofozxkylie #colorchangingliptint
Mi okozhat vérszegénységet?
A vérszegénységet megelőzheti egy vashiányos állapot, ezért ezt a jelenséget akár „vashiányos ajak”-nak is nevezhetnénk. A vashiány a leggyakoribb vérrendellenesség, ami elsősorban a menstruációs vérveszteségtől szenvedőknél fordul elő.
Valamint a kevés vasat fogyasztók is fokozottan ki vannak téve ennek az állapotnak – mint a vegetáriánusok és vegánok, gyerekek, akik több mint fél liter tehéntejet isznak és az olyan emésztőrendszeri problémákkal rendelkező emberek, mint a cöliákiások. Egyéb gyakori kockázati tényezők a terhesség, a szoptatás, egy nagyobb műtét vagy a fizikai trauma.
Forrás: HuffPost, Fotó: Getty Images