Manapság egyre ritkább, hogy a házasság előtt álló pár hosszú listát írjon az áhított háztartási termékekről, és jóval jellemzőbb, hogy a szerelmesek nyíltan kimondják: az esküvőre pénzt kérnek a barátoktól és rokonoktól. Annyi biztos, hogy egy borítékkal nem lehet csalódást okozni, de felmerül a kérdés: mennyi pénzt érdemes adni az esküvőre? A kérdés egyáltalán nem olyan egyszerű, mint gondolnánk és több szempontot is érdemes lehet figyelembe venni. Cikkünkben etikettszakértők segítenek eligazodni az esküvői pénzösszeg témájának ingoványos terepén.
Pénzt az esküvőre: mennyi az annyi?
Először is szögezzük le, nyilvánvalóan leginkább a saját lehetőségeink és a párhoz fűződő viszonyunk fogja meghatározni, hogy mennyi pénzt szánunk az esküvőre. Nem érdemes nyomást érezni a nászajándék miatt, hiszen ideális esetben nem a pénzünk, hanem a személyünk miatt kerültünk fel a meghívottak listájára, és barátaink vagy hozzátartozóink egészen biztosan hálásak lesznek érte, bármit is kapnak tőlünk szerelmük ünnepének alkalmából.
Ha azonban a klasszikus illemszabályokból indulnánk ki, a Popsugarnak nyilatkozó Tami Claytor etikett-coach és Carissa Kruse esküvőszervező segítenek eligazodni a kérdésben. Claytor elárulta, az alapszabály az esküvői étkeztetéssel arányosítja a nászajándéknak szánt összeget. Vagyis azt kell elgondolnunk, mennyit költhetett a házasodó pár az esküvői menüre. Ez természetesen nagyban függ attól, hogy mi a helyszín és hogy oldják meg a cateringet: Magyarországon így elég széles skálán mozoghat ez az összeg, nagyjából 25-85.000 forint között lehet. Az egyik szempont az esküvői pénznél tehát az lehet, hogy milyen maga a rendezvény: drága helyet béreltek és luxusmenüt szolgálnak fel, vagy egyszerű, szűk körű esküvőt tartanak a családi nyaraló kertjében? Ha átlagolni akarunk a fenti összeghatárból, a fejenként számolt 50.000 forint tűnhet egy biztos megoldásnak – 2024-ben ettől az összegtől biztosan nagyon boldog lesz majd a házasodó pár.
A kapcsolat is számít
De természetesen nemcsak az esküvői helyszín és a menü dönti el, hogy mennyit teszünk az ifjú párnak szánt borítékba. Az etikett szerint a közeli családtagoknak és régi jó barátoknak illik egy kicsit jobban kinyitni a pénztárcájukat, de ez valószínűleg nem is jelent gondot, hiszen ha eleve szorosabb, belsőségesebb a viszony, valószínűleg szívesen megajándékozzuk a párt.
Carissa Kruse rutinos esküvőszervező szerint szintén fontos szempont lehet, hogy ha a pár pénzösszeget kért, akkor ne vásároljunk nekik olyasmit, ami szerintünk jól jöhet nekik, és ugyanez vonatkozik arra is, ha a házasulandók listát írnak a nászajándékokról – ilyen esetben is mindenképpen szorítkozzunk a listára. Emellett érdemes lehet figyelembe venni kulturális szokásokat és egyéb, a tágabb-szűkebb közösségre jellemző hagyományokat is. Sokak szerint elegánsabb például, ha név nélkül nyújtjuk át a borítékot, hiszen az ajándékozás nem rólunk szól és nem is verseny a násznépnek.
Magyarországon szintén érdemes figyelembe venni még a menyasszonytánc szokását, ahol szintén szokás külön pénzt adni a párosnak: ha erre is sor kerül, akkor ezt is mindenképpen kalkuláljuk bele az esküvőre szánt büdzsénkbe.
Forrás: Popsguar Fotó: Getty Images