- Egy brit orvos figyelmeztetett, hogy bizonyos nyilvános vécék használatával súlyos vírusfertőzés kockázatának tehetjük ki magunkat.
- A vécépapíron talált apró, vörös foltok olyan vércseppek lehetnek, amelyeket az intravénás kábítószer-használók okoztak, miközben a tűiket tisztították.
- A londoni orvos arra figyelmeztetett, hogy a HIV-vel történő megfertőződés „lehetséges” kockázat, bár „nagyon ritka”.
Sajnos a nyilvános vécéken nemcsak a bacilusok hemzseghetnek, hanem egy még komolyabb vírusfertőzés is leselkedhet az emberekre.
Rengeteg kábítószer-függő van, aki a nyilvános vécén lövi be magát, azután helyben megtisztítja a fecskendőt. Az illegális kábítószerek befecskendezésére használt tűk gyakran tartalmaznak vért, ami olyan kórokozókkal lehet fertőzött, mint a hepatitisz B, C vagy a HIV.
Dr. Sermed Mezher háziorvos, aki több mint 200 000 TikTok-követővel büszkélkedhet, azt állítja a videójában, hogy leginkább az egészségügyi dolgozók vannak kitéve a HIV-fertőzés kockázatának, akik közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a vérrel. Amennyiben a vér már száraz, a fertőzés kockázata lényegesen kisebb, de még mindig lehetséges.
A szakértők régóta figyelmeztetnek arra, hogy az intravénás kábítószer-használók időnként vécépapírral vagy más rendelkezésre álló anyaggal tisztítják meg a tűiket nyilvános vécén.
A módszer azonban nem hatékony a tű megfelelő sterilizálására, mivel a tű vécépapírral való áttörlése nem távolítja el és nem pusztítja el a HIV-vírust. Ehelyett a tűn maradhat vagy a mosdókagylón, a WC-ülőkén, esetleg a szappanadagolón, ezzel veszélyeztetve más embereket.
Meddig marad életben a HIV-vírus a nyilvános vécé felületein?
Más szakértők szerint a HIV-fertőzés kockázata a vírussal érintkezett WC-papír használatával gyakorlatilag lehetetlen. Terrence Higgins Trust szerint, amikor a HIV kikerül a testből, „általában nem marad sokáig életben”.
@thereal_mamabear2 #duet with @Dr Sermed Mezher Explains #really
♬ A somewhat creepy and sad atmosphere music box – MoppySound
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint azonban a hepatitis 50-100-szor fertőzőbb, mint a HIV. Az ENSZ ügynöksége szerint a hepatitis B vírus a testen kívül is legalább 7 napig marad életben.
Mindenesetre, ha furcsa piros pöttyöket látunk a nyilvános vécében a WC-papíron, az ülőkén, vagy bárhol máshol, érdemes inkább elkerülni a mosdó használatát.
Forrás: Daily Mail, Fotó: Getty Images