- Folyamatosan ellentmondásokba ütköztünk eddig, amikor annak próbáltunk utánajárni, vajon hizlal-e a tészta vagy sem.
- Végre a szakértők olyan tudományos választ adtak a kérdésre, ami mindenkit megnyugtathat tésztaügyben.
- De akkor most ehetünk tésztát?
Jó hír a tésztarajongóknak, akik a súlyuk miatt is aggódnak! Igaza volt Sophia Lorennek, mikor úgy döntött, nem hajlandó lemondani a tésztáról csak azért, hogy vékonyabb legyen. Egy friss kutatás is a legendás színésznőt igazolta.
A tészta egészségesebb, mint eddig gondoltuk
Dr. Lisa Sanders és Joanne Slavin kutatók nem csak megnyugtattak mindenkit a tésztával kapcsolatban, de még biztatnak is mindenkit arra, hogy egyenek rendszeresen. Ugyanis mindent összevetve a tészta kifejezetten egészséges, számos tápanyagot tartalmaz.
Többek között van benne az alábbi ásványi anyagokból, melyek létfontosságúak a szervezetünk számára:
- Folsav
- Kalcium
- Magnézium
- Vas
- cink
Nemhogy nem hizlal a tészta, de ezek a tápanyagok még a fogyást is segíthetik, főleg egy kiegyensúlyozott étrend részeként. A tudósok erre a megállapításra 38 tanulmány átfogó vizsgálatával és elemzésével jutottak. Azt kutatták, vajon van-e összefüggés a tészta és a testsúly alakulása, és kifejezetten az étvágyunkat szabályozó hormon, valamint a glikémiás index között.
De akkor hizlal vagy sem a tészta?
A tudományos álláspont a következő a tészta és a testsúly ügyében az átfogó elemzés után: „Még mindig tartja magát az a közkeletű vélekedés, hogy a tészta hizlal, ám a legújabb kutatások azt mutatják, hogy alapvetően nincs összefüggés a tésztaevés és a testtömeg vagy a testösszetétel – de még a testtömegindex (BMI) vagy hasi zsír felhalmozódása között sem.”
Egy 2016-os vizsgálat is hasonló következtetésre jutott: eszerint azoknak, akik szeretik a spagettit, alacsonyabb a testtömegindexe. De egy másik kutatásban is megfigyelték már, hogy még a fehér lisztből készült tisztának is alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a fehér kenyérnek vagy a krumplinak és rizsnek.
Azonban nem árt figyelnünk az olyan részletekre a tésztaevésnél, mint az adag mérete és a feltét, amivel fogyasztjuk. Például egészen más, ha egy paradicsomos-fokhagymás tésztát eszünk, mintha egy zsíros carbonarát lapátolunk be.
Forrás: Marie Claire Greece, Fotó: Unsplash